Ana Sayfa Kültür-Sanat 8 Kasım 2018 298 Görüntüleme

MÜFTÜ’NÜN MÜZİK AŞKI!

Türkiye’de “Popstar Müftü, “Müzisyen Müftü”, “Efsane Müftü” gibi ünvanlarla bilinen Çorum Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, müziğe olan tutkusunu, makam masasından udunu eksik etmeyerek gösteriyor.
Uzun yıllardır ülkenin çeşitli illerinde müftü yardımcılığı, ilçelerde müftülük görevinde bulunan Adnan Zeki Bıyık, aynı zamanda konservatuar mezunu diplomalı bir müzisyen.
Görev yaptığı bölgelerde Türk Tasavvuf Müziğinin yanısıra Türk Halk Müziği ve Sanat Müziği korolarında da görev alan müzik aşığı Müftü Adnan Zeki Bıyık, Ortaköy İlçesinde görev yaptığı dönemde “Şapinûva İmamları” adlı korosu ile Türk-İslam Kültürüne hizmet etti.

Adnan Zeki Bıyık, bir röportajında kendisine yöneltilen “Müftülük mü, müzik mi?” soruya çocukken şarkı söyleyip, ilahi okuduğunu, sonrasında ise eğitimi alıp müftü olduğunu anlatırken, her ikisinin de eşit olduğunu dile getirdi.
Bir süre önce Çorum İl Müftü Yardımcılığı görevine atanan Adnan Zeki Bıyık, udunu makam masasının üstünden ayırmıyor.
30 civarında da bestesi bulunan Zeki Bıyık, çeşitli gazete ve internet sitelerinde köşe yazarlığı da yapıyor. “Atatürk ve Etrafındaki Müzisyen Din Adamları”, “Yaşayan Mûsikîşinas Din Adamları”, “Makalelerim”, “Fetvalarım” adlı kitapları basılan Müftü Bıyık, din görevliliğinin yanında sadece müzik değil, ilmi çalışmalara ağırlık veren bir kişilik olarak dikkat çekiyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

KADINLARA ÜCRETSİZ TİYATRO!

KADINLARA ÜCRETSİZ TİYATRO!

Haber Sitesi | Uzman Tescil