Ana Sayfa Kültür-Sanat 19 Kasım 2018 259 Görüntüleme

ESERLERİNE İNGİLİZLER TALİP!

Antalya’da yaşayan Çorumlu heykeltıraş Sedat Sıvış’ın, 28 yıl önce Suudi Arabistan’da Kızıldeniz’den çıkardığı denizkestanesi dikenlerinden insan formunda yaptığı 10 heykelciğine İngiltere’den talipli çıktı.
1986 yılında işçi olarak Suudi Arabistan’a gitti. Burada bir süre çalışan Sıvış, boş günlerinde Kızıldeniz’e dalışlar yaptı. Kızıldeniz’in dibindeki denizkestanelerinin aşırı büyük olduğunu fark eden Sıvış, birkaçını topladı. Kuruttuğu denizkestanelerinin dikenlerinden heykelcikler yapmaya karar veren Sıvış, ilk etapta dedesi Akif Sıvış, annesi Pakize Sıvış’ın bir arkadaşı başta olmak üzere 10 kişinin minyatür heykelini yaptı.
Suudi Arabistan’da kaldığı 4 yıl süresince çeşitli heykelcikler yapan Sıvış, insan formu verdiği 10 heykelciği 1990 yılında Türkiye’ye dönerken beraberinde getirmek istedi. Ancak Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye geçerken gümrükte insan formu taşıyan heykelciklerin çıkışına izin verilmediğini öğrenen Sıvış, bunları getirmenin yollarını aradı. Sıvış, daha sonra her biri yaklaşık 8 santimetre olan 10 heykelciği sigara paketlerine yerleştirip kaçak olarak getirdi.
Sıvış, büyük özen gösterdiği koleksiyonunu satmaya karar verdi. Yurt dışında yaşayan bir arkadaşına bu durumdan söz eden Sıvış’ın heykelciklerine, İngiltere’den tanınmış bir koleksiyoner talip oldu. Heykelciklerin müzayedede sergileneceğini ve yüksek fiyatların konuşulacağını anlatan heykeltıraş Sedat Sıvış, 10 parçanın yaklaşık 80 bin dolara alıcı bulacağını tahmin ediyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Haber Sitesi | Uzman Tescil