Ana Sayfa Yaşam 29 Kasım 2018 207 Görüntüleme

BİR AİLE DRAMI YAŞANIYOR

Her geçen büyüyor, gelişiyor diye övündüğümüz Çorum’da hem de kent merkezine çok da uzak olmayan bir noktada bir aile dramı yaşanıyor.
Kentin ana arterine çok kısa mesafede bulunan Üçtutlar Mahallesi Emir Ahmet Sokak No:33 adresinde ikamet eden Kaynak Ailesi, yaklaşık 5,5 aydır büyük bir çaresizlik içerisinde yaşama tutunma mücadelesi veriyor.
Yıllar önce taşeron olarak çalıştığı işten çıkarılan Mustafa Kaynak, bir yandan hukuk mücadelesi ile uğraşırken, diğer yandan da Ramazan ayının son günlerinde meydana gelen talihsiz bir olay ile yaşamı alt üst oldu.
11 Haziran 2018 tarihinde Kaynak Ailesinin bireylerinden psikolojik sorunları olduğu öne sürülen 19 yaşındaki O.K, ailesiyle birlikte yaşadığı iki katlı evin oturma odasına kendisini kilitleyip ateşe verdi.
O talihsiz olay ile birlikte Kaynak Ailesi için sıkıntılı günlerde başlamış oldu.
Aile reisi Mustafa Kaynak, yangında eşyalarının yandığını, eş dost yardımı ile ayakta kalmaya çalıştıklarını, piyasaya ise 50 bin liraya yakın borçlandığını söyledi.
Geçmişte yaşadığı bir olay yüzünden aldığı cezasını denetimli serbestlikle tamamlamaya çalışan Mustafa Kaynak “Tek isteğim bir iş” diyor.
Kaynak, “Yıllar önce yaşanan bir olay nedeniyle cezaevine düştüm. Şu an Denetimli Serbestlik kapsamında cezamın kalan kısmı için imzaya gidiyorum.
11 Haziran Gecesi yaşadığımız o talihsiz yangının ardından bizim için sıkıntılı günler başladı. Yetkililere gidip derdimizi anlatmaya çalıştıysak da, hepsi geçiştirildi.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yönlendirdiler, oradan 3 bin lira yardım geldi. Geri isterler diye harcamaya korktum. Eşim, çevreye olan borçlara vermiş” ifadelerini dile getirdi.
“Yaklaşık 5.5 aydır gitmediğim kurum, çalmadığım kapı kalmadı” diyen talihsiz vatandaş, “Sosyal Yardımlaşma kömür yardımı yaptı, ekmek karnesi veriyordu, nedense onu kestiler. Belediye’den gıda yardımı geliyordu, o da bu ay sonu kesilecekmiş.
Önümüz kış. Elde yok, avuçta yok.
Biz ne edeceğiz, ne yapacağız. Bilemiyorum. Eş dost yardımı ile nereye kadar gideceğiz?
İş arıyoruz, bulamıyoruz. Evde felçli ve yatalak annem ile birlikte tek göz oda evde yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Allah’tan annem üç beş kuruş maaş alıyor da, yaşama tutunmaya çalışıyoruz. Aldığı yardım parası da, bezine tedavisine zar zor yetiyor annemin.
Umuyorum, ümit ediyorum; devlet yetkililerimiz, sesimizi feryadımızı duyar da, bizi bu çaresizlikten bir an önce kurtarır.
Biz de bu ülkenin yurttaşıyız. Devletimiz; nasıl göçmen yurttaşlara kol kanat geriyor, sahip çıkıyorsa bizlere de sahip çıkar, kol kanat gerer diye düşünüyor ve ümit ediyorum” şeklinde açıklamada bulundu.
Evin Hanımı Fadime Kaynak ise, “Yaşama tutunabilmek için eş dost ve yakınlarımın referansları ile evlere yarım gün temizliğe gidiyorum. Gördüğünüz gibi bir göz odada yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Kış gelmek üzere, üzerimde başkalarının verdiği bu elbiseden başka bir elbisem yok. Buradan devlet yetkililerine sesleniyorum; ‘Ne olur eşime bir iş verin. Başka bir şey istemiyoruz. Çünkü hangi kapıyı çalsak, yüzümüze kapandı. Sosyal Yardımlaşma ekmek karnesi veriyordu, kestiler. Belediye’den gıda yardımı geliyordu, o da bu ay kesilecekmiş. Şu an piyasaya 50 bin lira borçlandık, ne yapacağımız bilemiyoruz. Felçli ve yatalak annem için 100 TL yardım veriliyordu, onu da kestiler.” diye talepte bulundu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Ölüm korkusuyla yaşıyorlar

Ölüm korkusuyla yaşıyorlar

Haber Sitesi | Uzman Tescil