Ana Sayfa Siyaset 5 Aralık 2018 181 Görüntüleme

BİLİNÇLİ KADIN, SAĞLIKLI TOPLUM DEMEK

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Tüfekçi, mesajında kadınların eğitimli ve bilinçli olmasının sağlıklı bir toplumun ön şartı olduğunu dile getirdi.
Tüfekçi, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadını 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını elde ederek Türk siyasi hayatında söz sahibi olmuştur. Kadınlarımızın eğitimli ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Türkiye Cumhuriyeti, eşit yurttaşlık temelinde insan hak ve özgürlüklerine alan açarak çağdaş medeniyete ulaşma çabasını başlatmış ve başarıyla sonuçlandırmıştır.
Bu süreçte toplumsal yaşamın temel direği olan kadınlarımızı ön plana çıkararak kadın erkek eşitliğini hayata geçirmiş ve devamında Türk kadınına pek çok çağdaş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Atatürk, “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir” çağdaş bir düşüncenin ürünü olan bu sözleriyle kadının toplumdaki yerini en güzel şekilde ifade etmiştir.
Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın 5 Aralık kadın hakları gününü kutluyorum.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

CEYLAN’A BİR GÖREV DAHA!

CEYLAN’A BİR GÖREV DAHA!

Haber Sitesi | Uzman Tescil