Ana Sayfa Sağlık, SON DAKİKA 13 Ocak 2020 66 Görüntüleme

SAĞLIKTA GELECEK KONUŞULDU

  • Sağlık Bakanlığı ile Hitit Üniversitesi tarafından “Sağlıkta Gelecek” konulu panel düzenlendi.
  • Panelde Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “Sağlıkta nüfusun yaşlanması, artan kronik hastalık yükü, artan beklentiler, artan sağlık harcamaları ve hızlı şekilde gerçekleşen teknolojik yenilikler olmak üzere çeşitli eğilimlerle karşı karşıyayız” derken,Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz artık tüketilen 100 kutu ilacın 82’sinin artık Türkiye’de üretildiğini söyledi.
  • “Sağlıkta Gelecek” konulu panelde ilaç ve tıbbi cihazları bekleyen gelecek ile sağlıktaki dijital dönüşüm, üniversite-sanayi işbirliğinin bugünü ve geleceği ile geleceğin meslekleri masaya yatırıldı. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, sağlıkta nüfusun yaşlanması, artan kronik hastalık yükü, artan beklentiler, artan sağlık harcamaları ve hızlı şekilde gerçekleşen teknolojik yenilikler olmak üzere çeşitli eğilimlerle karşı karşıya olduklarını söyledi. Birleşmiş Milletlere göre 60 yaş ve üstü insan sayısının 1950-2000 arasında 3’e katlandığına dikkat çeken Meşe, gelecek 50 yılda da bu oranın tekrar 3 katına çıkmasının beklendiğinin altını çizdi. Bu demografik değişimin sağlık sistemlerine birçok zorluklar getireceğine vurgu yapan Meşe, yaşam boyu tedavi ve düzenli takip gerektiren kronik hastalıklarda bir artış söz konusu olduğunu, Dünya Sağlık Örgütüne göre bu kronik hastalıkların küresel hastalıklara göre yaklaşık yüzde 45’ini oluşturduğunu, gelecek yıllarda daha da yükselmesinin beklendiğini ifade ederek, kardiyovasküler hastalıkların ise bu toplamın yaklaşık yarısını oluşturduğunu kaydetti.
  • Sağlıkta ağırlıklı olarak bilgi ve internet teknolojilerinin kaynaklık ettiği yeni ihtiyaçlar, istekler, talepler ve beklentilerin söz konusu olduğunu anlatan Meşe, “Sağlık harcamaları giderek artış eğilimi göstermektedir. Özellikle sağlık hizmetleri tüm gelişmiş ülkelerde gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 10’unu tüketen, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen pazarlarından biridir. Yıllık küresel pazarın 8.1 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Şuanda her yıl yüzde 4,3 oranında bu pazar büyüyor. Sağlık hizmetlerinde yıllık küresel harcamaların 2040 yılına kadar 18.2 trilyon dolara yükseleceği tahmin edilmektedir. Sağlık alanında özellikle bilgisayar ve internet teknolojisinin kaynaklık ettiği baş döndürücü yenilikler ve gelişmeler yaşanmaktadır. Sağlık biyoteknolojisi, dijital sağlık ve inovatif sağlık makineleri gelişmelerin yaşandığı temel alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelecekteki sağlık ekosistemini şekillendireceğini öngördüğümüz birbirine bağlı üç temel teknoloji grubundan bahsedebiliriz. Bunlardan birincisi sağlık biyoteknolojisi, diğeri dijital sağlık ve sağlıkta inovatif makineler. Modern sağlık hizmetlerinin temelini oluşturan bilim hızla ilerliyor. Akademi, endüstri ve sağlık hizmetleri giderek artan bir şekilde bilimsel ve teknik gelişmelere imza atıyor. Sağlık alanı giderek artan bir biçimde teknolojiye bağımlı hale geliyor. Bu yeni ekosistemde her bir oyuncunun konumlarını yeniden tanımlaması ve yeniden tasarlaması gerekiyor. Firmalar bu yeni sağlık dünyasında var olabilmek için değer zincirlerini ve iş modellerini gözden geçirecekler ve kendilerini dönüştürecektir. Hizmet sunucuları ve ödeme kurulları yeni işbirliği arayışına girecektir” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

HASTANE İÇİN GELDİ

HASTANE İÇİN GELDİ

Haber Sitesi | Uzman Tescil