MEHMET GÜLEY

Okuduğunuz makale
İŞKEMBECİ BELEDİYE!
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    MEHMET GÜLEY   /    İŞKEMBECİ BELEDİYE!

15 Eylül 2021 - 12:12

mguley@kentingundemi.com

MEHMET GÜLEY

MEHMET GÜLEY

İŞKEMBECİ BELEDİYE!

Çorum Belediyesi’nin olduğu gibi dünyanın her tarafından belediyelerin öncelikle görevleri, imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık, zabıta, itfaiye, şehir içi trafik, defin ve mezarlıklar, ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar olarak bilinir.

Bunların yanında uygun fiyatlarla konut, kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor, sosyal hizmet ve yardım, evlendirme, meslek ve beceri kazandırma hizmetlerini de belediyeler yapar veya yaptırır.

Belediyeler, ayrıca günlük yaşantımızda ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi yönelik müdahaleler ve hizmetler de yapar.

Bunun en açık örneğin hemen her belediyenin yaptığı halk ekmek üretimi…

Çorum Belediyesi de, geçmiş yıllarda halka doğrudan dokunmak adına tüm belediyelerin yaptığı gibi halk ekmek fabrikasını kurdu.

Halka ucuz ekmek yedirmek ve fırıncılar arasında rekabet dengesini sağlamak amacıyla kurulan halk ekmek oldukça da bu alanda başarılı oldu.

Fırıncı esnafı arasında geçmişte yaşanan bir takım sıkıntılar ortadan kalktı.

Mevcut belediye yönetiminin ise, ekmek konusunda geçmişin tersine, halktan yana sosyal belediyeciliğin aksine, bir tüccar zihniyetiyle hareket ederek, halkın cebinden çıkanı değil, yine halktan toplanan belediyenin kasasını düşünerek hareket etiğini görüyoruz.

Nasıl mı?

Fırıncı zam yapıyor, vatandaş halk ekmeğe yönleniyor.

Bakıyorsun büfelerin önünde 80’li-90’lı yılların anımsatan kuyruklar oluşmuş…

Bunu görmezden gelen belediyenin tüccar zihniyetli yöneticileri, “dünyamız pandemi belasıyla boğuşuyor, insanlarımız ekonomik olarak çok zor durumdalar, en azından kuru ekmeği uygun fiyata yesinler” diye düşünmek yerine, ya da “ekmek sayısını artırıp daha fazla satıyım, sürümden kazanıyım” düşüncesiyle hareket etmek yerine, kolaycılığa kaçıp  zammın adını da değiştirerek fiyat ayarlamasına gidiyor…

Bunu son 2 yılda 2 ileri, 1 geri 3 kez yaptılar.

Belediye’nin “Halk” adıyla bir başka icraatı da Muzaffer Külcü tarafından Çorum’a kazandırılan, açılışı ise mevcut yönetime denk gelen Mezbaha bünyesinde kurulan Halk-Et oldu.

Bazı oda başkanları ve kasap esnafının tepkisi oldu, ancak bu tepkiler, halkın memnuniyeti karşısında çok cılız kaldı.

Fiyatları da oldukça makul tutuldu ve insanlar kilometrelerce mesafeye rağmen gidip alışveriş yapıyordu.

Çünkü kasaplarla, arasında ciddi bir fiyat farkı vardı.

Zamanla gördük ki, belediyenin çok iyi hesap bilen yöneticileri, Halk-Et’teki fiyat ayarlamasını “Halk ucuz et yesin” düşüncesiyle değil,müşterinin ayağı alışsın” zihniyetiyle yapmışlar.

Ya da o tepki gösteren oda başkanları ve esnafların etkisi, halkın memnuniyetinden daha üstün görülmüş…

Bugün gelinen noktada kasaplarla Halk-Et arasındaki fiyat farkı, kilometrelerce yol gitmeye değecek seviyede değil...

Kaldı ki, Halk-Et’ten herkesin alışveriş yapma olanağı da yok. Ancak, aracı ve mali durumu iyi olan insanlar gidebiliyor.

Etin ardından Kavurmacılık sektörüne girildi.  Çok geçmeden de sucuk üretimine başlandı.

 “ET”ciliği seven belediyenin iyi hesap bilen yöneticileri, geçtiğimiz günlerde de “Kelle paça ve işkembe”ciliğe adım attılar.

Projenin başındaki belediye yöneticisi, öyle bir ballandıra ballandıra anlatıldı ki, sanki işkembeyi ilk defa kendisi bulmuş.

“Belediyecilik ve işkembecilik” ne alaka diye düşünen akli-selim insanların sayısının oldukça fazla olduğunu sosyal medyada yapılan yorumlar, paylaşımlarla gördük.

Bunun üzerine, Türkiye genelindeki belediyelerin böyle bir hizmetin olup olmadığını araştırma gereği duydum.

Google destekli yaptığım araştırma neticesinde eğer gözden kaçırdığım yoksa Çorum Belediyesi, bu alanda ilk.

Hayvan dışkısından elektrik üreten belediyeleri gördüm, Biyogaz üreten belediyeler varlığından haberdar oldum, İşkembe atığı ile gübre üreteni bile var.

Ama, işkembe üretenine rastlamadım…

Tebrik etmek lazım, Çorum Belediyesi’nin çok iyi hesap bilen yöneticilerini…

Çorum Belediyesi, artık, İşkembeci Kınacı’ya, Çorbacı Cemal’e, Paçacı Şemsi’ye, Paçacı Hikmet Usta’ya, Paçacı Şaban’a rakip oldu.

Varsın onlar düşünsün…

Bu Benim Düşüncem…

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ