GÖLET KÖYE HAYAT VERDİ

Köylere yapılan sulama göletleri, tarımda ki üretime ve çiftçiye büyük katkılar sağlıyor

 

Çorum Valiliği İl Özel İdaresi, kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla tarıma ve tarım projelerine destek vermeye devam ediyor. Bu projeler arasında yer alan ve birçok köye yapılan sulama göletleri, tarımda ki üretime ve çiftçiye büyük katkılar sağlıyor. Köylere yapılan bu yatırımlarla ürün kalitesi, çeşitliliği ve artış sağlandı.

Hamamlıçayköy Muhtarı Bekir Söylemez de Çorum İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan sulama göletinin köylerine hayat verdiğini dile getirdi. Muhtar Bekir Söylemez, “Sulama göleti yapılmadan önce köyde sıkıntılar yaşanıyordu. Sulama göletinin yapılmasıyla beraber tarım ürünlerinde hem kalite olarak hem de çeşitlilik olarak artış oldu. Hem çiftçimizin hem de köylümüzün yüzü güldü.” dedi.

Sulama göletinin tarım ürünlerini yetiştirmede önemli katkılar sağladığını dile getiren çiftçiler Metin Mısır, Osman Gül, Abbas Sulu, Yunus Erdoğan, Dursun Pehlivan, Rüştü Söylemez ve Hüseyin Avcu da, sulama göletinden önce su olmadığından ve tarım arazilerinin yeteri kadar sulanamamasından dolayı köy içinde sıkıntıların yaşandığını anlattılar. Şimdi bu tür sıkıntıların olmadığını söyleyen vatandaşlar, Tarım arazilerinde yaptıkları sulamayla ürünlerde %100 artış gördüklerini, bundan dolayı çok memnun olduklarını ifade ettiler.

İl Özel İdaresi tarafından köye yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler veren muhtar Bekir Söylemez, “Ayrıca İl Özel İdaresi tarafından dere ıslah edilerek tarım alanlarının sulaması için kullanıma konuldu. İçme suyu deposu yapılarak köyümüzün içme suyu sorunu da çözüme kavuşturuldu. İçme suyunun bağlantı çalışmaları halen devam ediyor. 3.000 m² kilit taşı döşendi. Kanalizasyon sistemimiz mevcut. Köyümüze ağaçlandırma yapıldı ve çocuk oyun grubu kuruldu. Ayrıca çöplerimizin her hafta düzenli olarak alınmasından dolayı da çok memnunuz. Halısaha yeri belirlenerek projesi yapıldı. Aile Çay Bahçesi projesi tamamlandı. Ayrıca Termal Tesisimizin sıcak su sondaj projesi için 1000 metreye sondaj yapıldı ve gelecek yılın programına alındı.” diye konuştu.