CAMİYE ABDULHAMİD’İN ADI VERİLECEK

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, İmam Hatip Külliyesi’ne inşa edilen 4 minareli camiye Sultan Abdulhamid’in adının verileceğini açıkladı.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de, din görevlilerinin haftasını kutlayarak konuşmasına başladı.
Camilerin sadece topluca namaz kılınan yerler gibi algılandığını dile getiren Başkan Külcü, çocuklara caminin nasıl sevdirilmesi gerektiğini anlattı.


Yapılan yasal değişiklikle camilere artık yapılanların gizli değil de bütçelerden pay ayrılarak yapılır hale geldiğini söyleyen Başkan Külcü, Çorum Belediyesi olarak 2013 yılından sonra camilere yapılan yatırımlardan da bahsetti.
Akşemseddin Camii’ni devralarak 2 yıl içerisinde tamamlayarak ibadete açtıklarını hatırlatan Külcü, daha sonra Abdibey Camii’ni bir külliye havasına büründürdüklerini, ardından Hz. İbrahim Camii’ni devralarak yüzde 60-70’ni bitirdiklerini vurguladı.
İmam Hatip Külliyesi’nde 4 minareli şehri ikinci camisini inşaa ettiklerini bildiren Başkan Külcü, camiye Sultan Abdulhamid’in adının verileceğini kaydetti. Külcü, camiini Ekim ayı sonuna açılacağını açıkladı.


Mahalle mescitlerinin 7’sinin devam ettiğini, 8.’incisine önümüzdeki ay başlayacaklarını söyleyen Başkan Külcü, kentin muhtelif bölgelerine yapılan camilerle ilgili çalışmaları da anlattı.
İkinci dönem görev süresince 14 tane caminin tamamı belediye bütçesinden yapılmış olacağını vurgulayan Külcü, İmam Hatip Külliyesi’nin Türkiye’de örnek projelerden biri olduğunu dile getirdi.
İki tane Hafızlık Kur’an Kursu inşaatının 2018 bahar aylarında tamamlanacağını belirten Başkan Külcü, önümüzdeki yıl 4-6 yaş arasında en az 1.500 çocuğun kurslardan faydalanmasının amaçlandığını ifade etti.
Camilerin bakım ve onarımının yanısıra temizliğinin de belediye tarafından yapıldığını söyleyen Külcü, önümüzdeki sene hazırlanacak projelerle birlikte belediye olarak camilere ayırdıkları bütçenin 135 milyon lira olduğunu açıkladı. “Bu iş bir sevda işidir, gönül işidir, ancak aşkla yapılacak bir iştir” diyen Başkan Külcü, bunun bina yapılacak olarak görülemeyeceğini vurguladı.
Başkan Külcü, Allah’a olan imanlarının gereği olarak bu işleri yapmaya gayret ettiklerini de sözlerine ekledi.