ARKEOPARK’TA SONA GELİNDİ

Alacahöyük kazılarında ortaya çıkarılan ve dünyanın çalışan en eski barajı unvanına sahip Hitit Barajı’nın Arkeopark Projesinde sona yaklaşıldı.
Dünyanın çalışan en eski barajı olan ve Alaca İlçesi’nde Hititler tarafından yaklaşık 4 bin yıl önce inşa edildiği tahmin edilen ‘Hitit Barajı’, Devlet ve Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Arkeopark Projesi’ ile bu yıl sonunda tamamlanarak turizme kazandırılacak.
Kazı çalışmaları ve proje hakkında açıklamalarda bulunan kazı heyetinin başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, “Projenin yüzde 90’ı tamamlandı. Kasım ayı sonuna kadar projenin yüzde 10’luk kısmı da tamamlanacaktır” dedi.
Toplam 6 milyon 800 bin liraya mal olacak ve 277 dekar alanda uygulanacak proje kapsamında tarihi Hitit Barajı etrafında çevre ve peyzaj düzenlemesi yapılırken, Hitit at arabaları ile yapılacak gezi güzergahı, baraj ve kazı alanları için seyir terasları, Hitit usulü doğal tarım alanları, Hitit yemeklerinin sunulacağı restoran ve Alacahöyük Kazıları Araştırma Merkezi yapılacak.