BİR TARİH DAHA CANLANIYOR

İskilip’in tarihi binalarından Redif Kışlası’nın restorasyon ihalesi geçtiğimiz günlerde yapıldı.
Çorum Valiliği’nden yapılan duyuruda, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın 2016 Mali Yılı teklif çağrısı turizmin geliştirilmesine yönelik küçük ölçekli alt yapı yatırımlarına mali destek projesi kapsamında bulunan “İskilip İlçesi Misakı Milli İlkokulu Redif Kışlası’nın 2017-2018 yıllara sari restorasyon ihalesinin İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda yapıldığı bildirildi.
Konuya ilişkin açıklamada, Çorum Valiliği İl Özel İdaresi’nin, tarihi yapıların yok olmaması için restorasyon çalışmalarına devam ettiği belirtilerek, bu kapsamda İskilip’teki Redif Kışlası restorasyon ihalesine 15 firmanın katıldığı duyuruldu. İhale Komisyonu’nun değerlendirmesinin sürdüğü restorasyonun mevcut ödeneği 2 milyon 895 bin 328 TL. Bunun 793 bin 758 TL’si Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. İhale sonucu komisyon tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından duyurulacak ve restorasyon yer tesliminden itibaren 350 gün sonra tamamlanacak.

REDİF KIŞLASI TARİHÇESİ
Osmanlı İmparatorluğu II. Mahmut döneminde 1826’da yeni çeri ocağının kaldırıldıktan sonra dönemin “Meclis-i Şurası” 1834 yılında Redif Askeri Kışlaları kurulmasına karar verdi. Tüm ülkede yeniden yapılanmaya giden askeri teşkilat bu kapsamda belirli yerlere askerin toplanma ve sevkini sağlamak amacıyla kışla binaları oluşturdu. Askerin toplanma merkezi olarak oluşturulan kışlalardan bir tanesi de 19. Yy sonlarında İskilip’te inşa edildi. 720 metre kare alan üzerine tastan üç kat olarak inşa edilen Redif Kışlası 1945 yılına kadar kullanıldı. Bu tarihten sonra terk edilen bina bugün yıkık bir vaziyette bulunuyor.