HATTUŞA’YA MODERN PARK

Boğazkale Kaymakamlığı ile Boğazkale Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı “Kadeş Barış Parkı” bitirildi.
Boğazkale’de vatandaşların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacağı alanlar oluşturmak amacı ile yeni projeler için çalışılıyor ve yatırımlar yapılıyor.
Şehir merkezinde bulunan ve atıl vaziyette olan eski parka yeni bir Kafeterya ile aydınlatma ve peyzaj düzenlemesi yapılarak inşa edilen sosyal tesise; dünyadaki ilk yazılı barış antlaşması olan ve Boğazkale Arkeolojik kazılarında ortaya çıkarılan Kadeş Barış Antlaşmasına ithafen Belediye Meclisi kararıyla “Kadeş Barış Parkı” ismi verildi.
İlçede halkın ailece oturup, dinlenebileceği, ilçe dışından gelen konuklarını ağırlayabileceği alanın eksik olduğunu gören Kaymakam Turan Soğukoluk, ilçe merkezinde bulunan eski parkı ve atıl durumdaki metruk yapıların bulunduğu alanı değerlendirmeye karar verdi. Ancak, park için yeterli kaynağın bulunamaması üzerine Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu ile bir araya gelip imkanları birleştirmek suretiyle, Çorum İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanan yardım ile Boğazkale Kaymakamlığı ve Boğazkale Belediyesinin ortaklaşa çalışmaları ile modern bir sosyal tesis inşa edildi.


Kaymakam Turan Soğukoluk, ‘‘Kadeş Barış Parkı’nın yapımında bizlerden desteklerini esirgemeyen Vali Necmeddin Kılıç’a, milletvekillerine, belediye başkanı Osman Tangazoğlu’na İl genel meclis üyelerimiz Abdullah Meteoğlu ile Mustafa Şimşek’e, İlçe Özel İdare Müdürü Ahmet Haşim Özsaray’a ve mesai arkadaşlarına İlkler İmparatorluğu’nun Başkenti Hattuşa’ya destek ve katkıları için teşekkür etti.