TBMM’DE KADEŞ’İ ANLATTI

  1. AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, 27-29 Eylül 2017 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Başbakanın katılımlarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu ve ödül töreni hakkında bilgi vermek için TBMM Genel Kurul çalışmalarına katılarak bir konuşma yaptı.
  2. Milletvekili Ceritoğlu, “21.yy da modern çağ diye tabir ettiğimiz teknolojinin, ulaşımın ve iletişimin en hızlı yaşandığı, bilgi teknolojilerinin neredeyse tüm bireyler tarafından etkin biçimde kullanıldığı zaman dilimi içerisinde bulunmaktayız. İnsanlık maddi olarak ileriye doğru koşmaya devam ediyor ancak manen tam tersi istikamette bir ilerleyiş, aslında bir çöküş dönemi yaşanıyor”  dedi.
  3. Medeniyetin temel taşlarının M.Ö 13. yy da  Çorum’un Boğazkale ilçesinde o zamanki ismiyle Hattuşa’da atıldığını belirten Ceritoğlu, Kades Barış antlaşması hakkında hatırlatmalarda bulundu.
  4. Ceritoğlu, Kadeş Barış Antlaşmasının dünya tarihinde ilk yazılı barış antlaşması olmasının yanında Kadın ve Erkeğin Eşitliği ilkesinin bundan tam 3500 yıl önce  çivi yazısıyla kaleme alındığını, kralın ve kraliçenin aynı antlaşma metnine mühür bastığı tarihin ilk yazılı antlaşması olduğunu ifade etti.
  5.  Dünya ülkelerinin Kadeş Antlaşmasının farkında olduğunu belirten Ceritoğlu, “Milletimize hasmane tutum sergilemek ve vatanına ihanet edip ülkemizi parçalamaya çalışanlara kol kanat germek dostluk nişanesi olamaz. Aziz Milletimiz barışa ve kardeşliğe tarihin her safhasında hizmet etmiştir. Ancak ne dostça davrananı ne de düşmanlık edenleri hiçbir zaman unutmamıştır. Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu ve Ödül Töreninin ikincisine şimdiden sizleri Çorum’a davet ediyorum” şeklinde konuştu.