ÇORUM HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

  • Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hasan Suvacı, ilçe başkanları ile bir araya geldi.
  • Tüm ilçe başkanlarının katıldığı toplantının açılışında konuşan İl Başkanı Suvacı, Çorum’un gündeminde yer alan Havaalanı konusunda açıklamalarda bulundu. Havaalanının 30 yıldır Çorum’un gündeminde yer alan bir konu olduğunu hatırlatan Suvacı, Çorum’un 1994 yılında Köy Hizmeti ve DSİ makinaları tarafından çalışmasına başlanan, 1996 yılında ihale edilen ve müteahhit tarafından yüzde 25’ine yakını bitirilen bir havaalanı inşaatı bulunduğunu dile getirdi.
  • “Nedendir bilinmez, bu havaalanı yatırım programından çıkartılarak, inşaatı yarım bırakılmıştır” diyen Suvacı, yapılan onca masrafın toprağa gömüldüğünü ifade etti.
  • Merzifon Askeri Havaalanının sivil havacılığa açıldığını ve o dönemde adına Çorum’un yazılacağının söylendiğini anlatan İl Başkanı Suvacı, bunun bile Çorumlulara çok görüldüğünü söyledi.
  • Çorum’un sanayileşme hızını kaybettiğini, dünyanın en büyük tarihi zenginliklerine sahip Çorum’un ekonomide ve turizmde büyük bir sıçrama yapabilmesi ve kalkınması için havaalanına mutlak ihtiyaç duyduğunu kaydeden Suvacı, Havaalanının Çorum’un hak ettiği bir istek olduğuna işaret ederek, “Sanayisi olmayan, nüfusça daha küçük illere havaalanı yapılırken Çorum’a israf olarak görülmesi üvey evlat muamelesi gördüğümüz kanısını oluşturmaktadır” diye konuştu.
  • Başbakanın Çorumluların yerel imkanlarla havaalanını yapması halinde buna izin vereceği sözünden güç alan Çorumluların havaalanını kendisi yapmak için harekete geçtiğini söyleyen Suvacı, “Yerel yöneticiler, esnaf, sanayici ve işadamları kendi arasında iş bölümüne bile başlayarak işin kotarılacağı kanaatine bile varmıştır.
  • İktidar tarafından bu işe karşı çıkılması, hatta halkıyla alay edilir tarza açıklamalar yapılması hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu bir yana kamuoyunda tartışılmasını dahi çok görüyorlar. CHP olarak Çorumlunun kendi havaalanına kavuşması gerektiğine inanıyoruz. AK Parti’nin yapmaktan kaçtığı Çorum Havaalanı CHP iktidarının öncelikli işlerinden biri olacak ve en kısa zamanda tamamlanacaktır” açıklamasında bulundu.