KUDÜS, ÜMMETİN MESELESİ!

  • Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği, Memur-Sen ve HAK-İş tarafından İstanbul’da düzenlenen, “Kudüs İçin Hep Birlikte” konulu 2. Uluslararası Sendikalar ve Mesleki Örgütler Konferansı’na TBMM Başkanı adına Çorum Milletvekili, TBMM İdare Amiri Hak-İş Onursal Genel Başkanı Salim Uslu katıldı.
  • 50 ülkeden yaklaşık 250 kişi katıldığı konferansta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdare Amiri ve HAK-İş Onursal Başkanı Salim Uslu da Kudüs’ün sadece Filistinlilere ait bir mesele değil, ümmetin meselesi olduğunu belirtti. Konferansa katılan sendikaların temsilcilerinin Filistin meselesiyle ilgili somutlaştırma projelerini çok isabetli bulduğunu anlatan Uslu, bundan sonraki toplantıların özellikle projelerin somutlaştırıldığı, tartışıldığı ve sonuçlarının ele alındığı tarzda olmasını arzuladıklarını ifade etti.
  • Şantaj ya da korkuyla bir kısım zalimlere boyun eğen ülke yönetimlerinin olduğunu anlatan Uslu, onların karşısında dik durarak, gerekirse kınayarak, ayıplayarak, kamu vicdanında mahkum ederek ya da gerçekten dost olanları yüreklendirmekle işe başlanabileceğini söyledi.
  • Yakın zamanda ABD’nin, Orta Doğu’da bazı ülkeleri tehdit ederken, bazı ülkelerin de ABD’nin şantajına boyun eğmek zorunda kaldığını belirten Uslu, “Bugün saltanatlarının sürmesi ve yönetimlerini idame ettirmek adına zulme boyun eğen çok sayıda yönetici var. Bu yöneticilerin yaptıklarını kamu vicdanı adına eleştirmek en temel görevimizdir. Bu konferansın bir faydası olacaksa ilk somut adımlardan biri bu olabilir.” dedi.
  • Kudüs’ün aşk ve hikmet şehri olduğunu dile getiren Uslu, “Bu toplantılarda sadece bilgilerimizi yenilemek, heyecanlarımızı tazelemenin ötesinde daha somut adımlar atmak bizim boynumuzun borcudur. Bu toplantılar sadece heyecanımızı, bilgimizi tazelemenin ya da turistik seyahatin ötesinde bir anlam ifade etmelidir. Aksi takdirde Filistin davasını ya da Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı, Muhammed Al-Durralar’ın omuzuna yüklemiş olmak gibi bir durum içinde oluruz ki arkasından ağıt yakmaktan öte çaremiz kalmaz. O açıdan bu faaliyetleri somut sonuçlarını almak üzere bir araya gelmemiz, bundan sonraki toplantılarda daha anlamlıdır. Birlikte çözüm üretmek başarıdır. Bu başarıyı yakalayabilecek ehliyette ve birikimdeyiz. O açıdan bu toplantıların önemli çıktılar getireceğini düşünüyorum.” diye konuştu.