ÇEVRECİ MAKİNA ÜRETTİLER

  1. Hitit Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, Çorum’un başarılı sanayi tesislerinden YAĞMAKSAN’ın katkılarıyla hem çevreci hem de yeni baskı teknolojilerinden biri olan 3 boyutlu baskı teknolojisinde kullanılabilecek bir makina tasarladılar.
  2. Makine sayesinde Dünya üzerinde her geçen gün artan plastik kirliliğine karşı ev ve ofislerden sosyal alanlara kadar birçok alanda Geri Dönüşüm imkânı sunan makina aynı zamanda geri dönüşüm sağlanan plastikleri değerlendirerek 3 Boyutlu Baskı Teknolojisinde kullanılan hammaddeye çevirerek tasarruf sağlıyor.
  3. Projenin mimarlarından Hitit Üniversitesi öğrencisi Mehmet Alp Başnur, Dünyada yaygınlaşan geri dönüşüm trendine daha kullanışlı ve kompakt bir çözüm sunan makinanın devam eden Ar-Ge sürecinde renkli, metal tozlu, organik gibi çeşitli özellikli filament üretimi gerçekleştirebilecek modellerinin de tasarım çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Başnur, “Ar-Ge çalışması gerçekleştirilen ürün, Iot teknolojisi ile de internet ile iletişim kurarak prototipleme çalışmaları başta olmak üzere birçok parça üretimi için gerekli hammadde ve modelleme bilgisi gibi bilgilere erişim sağlayarak, dahili 3b yazıcısı ile baskı yapabilecek” şeklinde konuştu. Mehmet Alp Başnur, ayrıca, “Bu tarz projeleri destekleyerek gençlerimize sahip çıkan ve ülkemize katkıda bulunan YAĞMAKSAN Makine Genel Müdürü Fatih Yağlı ve YAĞMAKSAN Makinaya desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.
  4. YAĞMAKSAN Genel Müdürü Fatih Yağlı da, Türkiye’de yüksek teknoloji üretiminin maliyetlerinin düşürülmesi adına, savunma sanayi ve benzer teknoloji sektörlerindeki prototip çalışmalarının daha hızlı ve daha verimli gerçekleştirilmesi adına önemli bir projenin Çorum’da hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yağlı, “Bu önemin Türk sanayisine, Türk teknolojisine ivme kazandıracağını düşünüyoruz. “Büyük Hedefler Küçük Adımlarla Başlar” ve “Daima Milli Daima Yerli” sözlerini düstur edinen genç mühendis adayları, bu proje sayesinde toplumumuzda hem geri dönüşüm bilincinin oluşması hem de küçük yaşlardan itibaren bireylerin Ar-Ge ve Laboratuvar Ortamında Hayal Güçlerini Kullanarak Yeni Ürünleri Ortaya Çıkarabilmelerini sağlamaktadır” dedi.