HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞECEK

 1. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 2018 yılı bütçesinin yatırım ve geleceği inşa edecek şekilde hazırlanan bir bütçe olduğunu söyledi.
 2. Başkan Külcü, Belediye Meclisi’nde bütçe hakkında görüşlerini dile getirdi. Kurumsal gelişim, kentsel dönüşüm, çevre sağlık ve güvenlik ile toplumsal gelişime yönelik olmak üzere 4 temel başlık altında hizmetlerin yerine getirildiğini kaydeden Başkan Külcü, hesap verebilirlik ve şeffaf belediyecilik anlayışıyla performans programında azami şekilde bağlı kalmaya özen gösterdiklerini ifade etti.
 3. 390 milyon TL’lik bir gelir bütçesi hazırlandığını anlatan Külcü, bunun yüzde 80-90 oranında gerçekleştirildiği hesaplandığında devraldıkları belediye bütçesini 4-5 kat büyüten bir belediye yönetiminin olduğunu açıkladı.
 4. 2018 yılı bütçesinin 550 milyon TL’lik dev bir bütçe olacağını bildiren Başkan Külcü, bütçenin kalemleri hakkında da bilgiler paylaşırken, Çorum Belediyesi bütçesinin en önemli özelliklerinden birinin de yatırıma yönelik olduğunu vurguladı.
 5. Çorum Belediyesi’nin geçmişten kalan tek kuruş borcunun olmadığını söyleyen Başkan Külcü, “Biz iş yapıyoruz, hizmet yapıyoruz. Kullanan öder, sistemiyle hareket ediyoruz” diyerek terminal ve hal yapımından örnekler verdi.
 6. Göreve devraldıklarında 10-15 yıl öncesine yönelik oluşan borç stokunu ilk 4 yılda ödeyerek bitirildiğini hatırlatan Başkan Külcü, mahalleler arasında hizmet konusunda her hangi bir ayrım yapmadıklarını söyledi.
 7. Çorum için hayalleri gerçeğe dönüştüren eserlerin yapılacağı bir bütçe hazırladıklarını ifade eden Başkan Külcü, “Aldanan da olmayacağız, aldatan da olmayacağız. Biz işimizi iyi yapacağız, yaptığımız işin bedelini de alacağız. Biz yaptığımız işlerde vatandaşın parasını harcıyoruz” diye konuştu.
 8. 50 bin adet kitap alarak yapılan kütüphanelere yerleştirileceğini belirten Başkan Külcü, Cumhuriyetin 100. Yılında araştıran, uygulayan bir nesil yetiştirmenin sorumlulukları arasında yer aldığını vurguladı.
 9. Tarihi eserlerin restorasyonları ile ilgili de ciddi bütçeler ayırdıklarını söyleyen Başkan Külcü, halkın hem meclisin kararlarını, hem de belediye yönetiminin çalışmalarını çok iyi takip ettiğini dile getirdi. Külcü, halkın memnuniyet oranının yüzde 75’lerde çıktığını hatırlatarak, hiçbir zaman konuşurken “ben” demediğini, “Biz” demeye gayret ettiğini, bunun içerisinde de meclisi, çalışma arkadaşlarını koyduğunu ifade etti.
 10. Necdet Biçer’in “Bütçe bizi sıkıntıya sokar” sözüne cevap veren Külcü, bütçenin yatırım bütçesi, geleceği inşa etmek üzere hazırlanan bütçe olduğunu vurguladı.
 11. Kentpark konusuna da değinen Başkan Külcü, Kentpark’ın yapımının durmadığını, iki ayrı çalışma yapıldığını, bunlardan birinin müteahhit tarafından yapılan işler, diğerinin ise belediye tarafından yapımı yürütülen işler olduğunu kaydetti. Yapım işleri ile ilgili müteahhitten kaynaklanan sıkıntıdan dolayı sözleşmenin feshedildiğini ve Kasım ayı sonunda da yeniden ihale edileceğini vurgulayan Külcü, önümüzdeki 6 ay içerisinde de Kentpark’ın yapımının tamamlanacağını açıkladı.