KÜLCÜ İLE NEREDEN NEREYE!

 1. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, TV 19’un yeni yayın döneminde Ajans Gündem programında Tuğçe Ünsal’ın konuğu oldu.
 2. İki bölüm şeklinde gerçekleşen programın ilk bölümünde Başkan Muzaffer Külcü, Çorum Belediyesi tarafından yapılan yatırımları değerlendirerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Programın ikinci bölümünde ise halkın sorularını yanıtladı.
 3. Tesisler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalara değinen Külcü, Çorum’un nereden nereye geldiğini anlattı.
 4. İlk olarak sözlerine Tesisler Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalardan başlayan Külcü, Tesisler Müdürlüğü bünyesinde Gençlik Merkezleri, Kadın Kültür Merkezleri, Aile Eğitim Merkezleri ve Engelli Eğitim Merkezleri olduğunu belirterek, yapılan çalışmaları şu şekilde açıkladı;
 5. TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ OKULA DÖNÜŞTÜ
 6. “Tesisler Müdürlüğümüzün bünyesinde Gençlik Merkezlerimiz var, Kadın Kültür Merkezlerimiz var, Aile Eğitim Merkezimiz var, Engelli Eğitim Merkezimiz var. Bu merkezlerimizin toplamda ulaştıkları kişi sayısı 100 binlere ulaştı. Meseleye böyle bakınca Tesisler Müdürlüğümüz’ün okula dönüştüğünü gördük. Tesisler Müdürlüğümüz bünyesinde 6 farklı noktada Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerimiz var. Burada kadınlarımıza yönelik çalışmalarımız var. Yine aynı şekilde 6 farklı noktada Gençlik Merkezlerimiz var. Orada da gençlerimize yönelik çalışmalar yapıyoruz. İki noktada engellilere yönelik Engelli Eğitim Merkezimiz var. Bir de Aile Eğitim Merkezimiz var. Kadınlarımıza yönelik yapılan çalışmalarda 48 bin kişiye ulaştık. Aile Eğitim Merkezimizde 35 bin, Gençlik Merkezlerimizde 39 bin kişiye ulaştık Bunlar muhteşem sayılar. 600 engelli yavrumuza bir nevi bakım hizmeti veriyoruz. Ailelere, engellilere, gençlere destek oluyoruz. Herkese yol arkadaşı olmaya çalışıyoruz.
 7. 39 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM
 8. Gençlik Merkezimizde 2 farklı kategoride çalışma yapıyoruz. Bunlardan birincisi çocuklarımızın okul hayatında kendilerine destek olmaya yönelik olarak vermiş olduğumuz dersler. Matematik, Türkçe, İngilizce, Bilgisayar gibi derslerle ilgili bir nevi destek eğitimi veriyoruz. İkincisi ise çocuklarımızın kişisel yeteneklerini ön plana çıkarmaya yönelik yapmış olduğumuz çalışmalar var. Çocuklarımızın şarkı söylemekten tutun, gitar çalmaya kadar, spora yönelik kabiliyetlerini keşfetmek için aktiviteler düzenliyoruz. Bunların yanı sıra çocuklarımıza değerler eğitimi dediğimiz çalışmamız var. Bu da bizi millet yapan değerler diye tarif ettiğimiz milli değerlerimiz, örfi değerlerimiz, tarihi değerlerimiz, inanç değerlerimiz. Kur’an-ı Kerim okumaktan tutun, Hz Peygamber’in hayatına kadar, Selçuklu, Osmanlı dönemleriyle nasıl bir tarih şuuru oluşturabiliriz o kapsamda çalışmalarımız var. 8-10 bin civarında öğrencimiz değerler eğitimi alıyor. Tatil döneminde ise 4-5 bin öğrencimize değerler eğitimi veriyoruz. Şu anda Gençlik Merkezlerimizde 39 bin öğrencimize eğitim veriyoruz. Bu da bize fevkalade mutluluk veriyor.
 9. İlk Gençlik Merkezimizin isminin Necip Fazıl olmasının sebebi Necip Fazıl gerçekten bir aksiyon adamıdır. Hem imanlı, ihsanlı bir insandır hem de imanını hayatına tatbik etmiş bir aksiyonerdir. Bizim gençlerimizde aynı onun aksiyoner halini öğrenen değil, öğrendiği doğruyu da hayatına tatbik etmek için uğraşan bir genç olarak yetişsinler diye bu ismi vermiştik.
 10. ‘2018’DE GÜLABİBEY’E KADIN KÜLTÜR MERKEZİ
 11. Kadın Kültür Merkezleri’nin ilki Velipaşa Kadın Kültür ve Sanat Merkezi olarak açmış olduğumuz eski bir konaktır. Orası eskiden restoran olarak kullanıldı. Kadın Kültür Merkezi faaliyetlerimize ilk olarak Velipaşa’da başladık. Oradan aldığımız memnuniyet bizi başka Kadın Kültür Merkezleri yapmaya sevk etti. Bahçelievler Mahallesi, Mimar Sinan, Akkent, Ulukavak ve Buhara ile birlikte 6 Kadın Kültür Merkezimiz var. Daha önce Halk Eğitim Merkezimizde yapılan faaliyetleri geliştirerek, yeni kurslarla destekledik. Şu anda 100 civarında farklı kurs düzenlemişiz. Toplamda ulaştığımız kadınlarımızın sayısı ise 48 bin. Bir tanede Gülabibey Mahallemize yapacağız. Kamulaştırmasına ilişkin son aşamadayız. Projesi bitti. Bahar aylarında inşaatın yükselmeye başlamasını, yazın sonuna doğruda bittiğini ve 2018’in Sonbaharı itibariyle faaliyete geçtiğimizi göreceğiz. Bu da bizim iftihar meselesi olduğunu düşünüyorum.
 12. BUHARA KÜLTÜR MERKEZİ PRESTİJ PROJESİ
 13. Buhara Kültür Merkezi üzerine çok çalıştığımız bir proje. Altında yüzme havuzu, spor salonu, buz pateni, bowling salonu ile müthiş bir proje oldu.
 14. Buhara Kültür Merkezimizin inşası öncesi Ankara’da Cumhurbaşkanımızın toplantısına katıldığımda bize artık 10 sene, 20 sene önce yapılan şeyleri tekrarlayarak, belediye başkanlığı yapmaya devam etmeyin dedi. Vizyonunuzu büyütün, yeni şeyler yapmaya özen gösterin dedi. Bunları söyleyince müthiş heyecan duydum. Bizim ölçeğimizde ki illerin hiçbirisinde böyle bir yapının olduğunu düşünmüyorum. Bu bizim prestij projemiz. Herkesin müthiş bir hayranlıkla izlediği proje. Gençlik Spor Bakanımız Çorum’a geldiğinde buranın adı Buhara Kültür Merkezi olarak eksik kalmış dedi. Buranın adının Buhara Spor Kültür Yaşam Merkezi olsaymış iyiymiş dedi. Çünkü bunların hepsini taşıyor dedi.
 15. AİLELERİN YÜKÜNÜ PAYLAŞIYORUZ
 16. Engelli Eğitim Merkezlerimizde ailelerimizin yükünü paylaşıyoruz. Sabahtan akşama kadar evde çocukla beraber beklemek zorunda olan bir anne onun yerine evladını bize gönderiyo ve yavrularımıza akşama kadar hizmet ediyoruz. Aileler de gündüz yapabilecekleri  diğer işleri için vakit ayırabiliyorlar. Yapmış olduğumuz çalışmalardan herkes istifade edebiliyor.
 17. PARK VE BAHÇELER 1.SIRADA
 18. 2009’da göreve geldiğimizde 103 tane parkımız vardı. Etrafı bordur taşları çeviri, oyun grubuna benzemeyen demir yığını parklarımız vardı. Bu yıl itibariyle biz bu rakamı 205’e çıkardık. 35 tane büyük park yaptık. Mimar Sinan’da ki Bosna Parkı, Gülabibey’de ki Rüstem Eren parkı, Bahçelievler’de ki Hacı Bektaş Veli Parkı, Kale Mahallesi’nde ki Aşıklar Tepesi, Buhara’da Feyzullah Kıyıklık Parkı, Manas Parkı, 15 Temmuz Hürriyet Parkı, Piribaba Parkı, Yunus Emre Parkı gibi 35 tane park yapmışız. Kamuoyu araştırmalarımızda en çok Park ve Bahçeler Müdürlüğü 1 numaraya oturdu yaptığı hizmetlerle. Halkımız yaptığımız bu işleri takdir ve beğeni duygularıyla ifade ediyorlar.
 19. ALAN ELDEN, VEREN EL HALİNE GELDİK
 20. 10 yıl önce İnci Parkı İstanbul Milletvekili hemşerimiz o zamanın Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık yapmıştı. Şimdi biz ise Çorum Belediyesi’nin alan el olmaktan kurtardık ve veren el haline getirdik.
 21. Sıklık Tabiat Parkı başlangıçta Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından başlatılan bir proje idi. 3 bin dönüme ulaştı. Nisan ayından itibaren özellikle hafta sonu yoğunluk çok fazla oluyor. Bu gibi yerlerin bakımı çok sık olması nedeniyle bakanlık bize verdi. Şimdi temizliğinden altyapısına kadar, yeni alanlara bütün hizmetleri biz yürütüyoruz. Sadece Sıklık Tabiat Parkı değil aynı şekilde Bahabey Çamlığı’nı 2 etapta ıslah ediyoruz. Halkımız bu sene orayı da çok yoğun bir şekilde kullandı.  Orayı şarapçı yatağı olmaktan kurtardık. Ayrıca İtfaiye Müdürlüğümüzün yanında Kültür Parkımız var. Bahardan itibaren sabah saatlerinde vatandaşlarımız kamelya tutmak için yer tutmaya başlıyor. Halkımızın güvenli piknik yapmaları için buralarda güvenlik de bulunduruyoruz.
 22. 5 YILDA 400 KM YAĞMUR SUYU ŞEBEKESİ
 23. Altyapı denilince içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu  çalışmaları akla geliyor. Bizim 2150 km civarında toplam altyapımız var. Şu anda kullandığımız şebekenin 5’te 1’ini inşa etmişiz. Şehirlerimizin büyük çoğunluğunda yağmur suyu şebekesi yok. Göreve geldiğimizde 22 km toplam yağmur suyu şebekemiz vardı. 22 km’nin tamamı şehrin yeni yerleşim bölgelerinde kurulmuştu. Gazi ve İnönü Caddesi, Ilıca Caddesi, Bahabey Caddesi buraların yağmur suyu şebekelerini 2011-2012 yıllarında biz yaptık. Buraların bile yağmur suyu şebekesi yoktu. Yağmur yağmaya başladığı zaman taşmalar meydana geliyordu. 100 km civarında yağmur suyu şebekesi döşedik ve şehrin ana halterine yaptık. Bu çok maliyetli bir iş. Ufak tefek sorunlar olsa bile 2150 km’den 400 km kadarını biz son 5 yıllık dönemde yaptık.
 24. İLÇELERE 12 MİLYON
 25. Çorum Belediyesi olarak 14 ilçe ve 2 beldemizde bizim bir izimiz var. Göçlerinde önüne geçmek için ilçe ve beldelerimize müthiş bir yardım yapmaya başladık. Bunu yaparken de hangi partili belediye olduğuna bakmadık. AK Partili belediyelerimize de, CHP’li belediyemize de ve MHP’li belediyemize de aynı hizmeti vermeye çalıştık.  Geçen dönem 6 milyon TL’lik bir çalışma yaptık. Bu dönemin sonuna geldiğimizde ise 10 yılda 12 milyon TL’lik bir yatırım yapmış olacağız.
 26. DİN HİZMETLERİNE 135 MİLYON
 27. 2012 yılında belediyeler kanunda yapılan değişiklik ile ibadethanelere yatırım yapmaya başladık. Akşemsetin Camii’nin. Yapımının başlamasında biz vesile olmadık ama bitirilmesine vesile olduk. 5-6 yılda %50’lik kısmı yapılmıştı. Biz 2 yılda tamamını bitirdik. AkşemseddinCamii’den sonra Hz. İbrahim Cami, ardından da Abdibey Camii’ni bitirdik. Bunları yaparken de bir yandan da mahalle mescitleri projesini hazırladık. Şu anda 7 tanesinin inşaatı devam ediyor. 15.yy Osmanlı’da mahalle aralarına yapılan mimari benzerlikleri aynı mescitlerimiz. 14 tane cami yapmış olacağız 2019 seçimine kadar. Çorum’da 105 tane camimiz var. Çatısı, minaresi yıpranıyor, abdesthaneleri yıpranıyor bizde 55 tanesinin bakım ve onarımını yaptık. Bunlar için 135 milyon TL bütçe ayırdık. Bu bütçe geldiğimizde belediyenin 2 yıllık bütçesine denktir. Bu bile Çorum Belediyesi’nin nereden nereye geldiğini göstergesidir.”