TOPLU ULAŞIMDA DEVRİM

 1. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum’un önümüzdeki 10 yılda şehiriçi toplu taşımacılığı ile ilgili hazırladıkları ve adeta devrim niteliği taşıyan ve vatandaşın memnuniyetini esas alan şartname hakkında açıklama yaptı.
 2. Külcü, Belediye Başkan yardımcısı Turhan Candan ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Lütfullah Şirin ile birlikte konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.
 3. Toplu Ulaşım Hizmetlerinin önümüzdeki 10 yıl için yeniden ihale edileceğini ve ihalenin de 6 Aralık 2017’de yapılacağını duyuran Külcü, ulaşım konusunda geçmişte yaşananlardan da kısaca bahsetti.
 4. Ulaşım hizmetleri ile alakalı 6-7 grup oluşturdukları ve bu grupların çalışmaları neticesinde 20 maddede sorunları tespit ettiklerini vurgulayan Başkan Külcü, sorunların çoğunluğunun sürücülerden kaynaklanan sorunlar olarak ortaya çıktığını anlattı.
 5. Geride kalan 9 yılın özellikle de son 3-4 yılda 65 yaş üstünün ücretsiz binmesi, engelli ve bebek araçlarının bindirilip, bindirilmemesi, klima, kontör yetersizliği, ilk ve son sefere geç çıkma veya çıkmama gibi sorunların da tespit edildiğine işaret eden Başkan Külcü, teslimiyet olarak gösterdiği sözleşmenin 9 yılının geride kaldığını ve 7 Temmuz 2018 gününe kadar  da mevcut yüklenici ile devam edileceğini kaydetti.
 6. Bir yıla yakın zamandan beri de yeni sistem ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Külcü, olabilecek en verimli sistemi ortaya çıkarmak için bir modelleme yaptıklarını ve önümüzdeki 10 yıllık dönemde de özel sektör eliyle sistemin yürütülmesiyle ilgili genel bir görüşün ortaya çıktığını anlattı.
 7. 10 yıllık yeni dönemle ilgili ilan duyurusunu yaptıklarını ve 6 Aralık 2017 günü de 10 yıllık süreyle şehiriçi hatlarla ilgili bir ihale gerçekleştirileceğini açıklayan Başkan Külcü, 7 Temmuz 2018 gününe kadar da hazırlıklarını yapması için teklif veren firmaya süre tanınacağını vurguladı.
 8. Yeni sistemle ilgili değişikliklerin olduğuna işaret eden Başkan Külcü, kamuoyunun dikkatini çekecek hususları anlattı. Külcü, “Şu anda 25 bin TL 56 otobüs için ücret ödenirken, yeni sistemde ihaleye çıktığımız taban rakam 150 bin TL’dir. Böylece şu anda aldığımız ücretle taban ücret arasında 6 kat fark olacak. Şu anda 57 uzun araçla taşıma ücreti yapılıyor. Bütün sokaklar aynı olmadığı için yeni sistemde hem kısa, hem de uzun araçlar olacak. 27 kısa araç, 45 tanesi de uzun araçlardan oluşacak. Araçların hepsi 2018 model olacak. Yeni araçlarda orijinal araç içi kamera sistemi olacak. Araçlarda klima mutlaka olacak. Engellilerin ve bebek arabalarının otobüslere rahat bindirilmesi için de uygun araçlar olacak” dedi.
 9. Renk seçimi konusunda da ihale sürecinde firmalardan örnek araçlar getirmelerinin isteneceğini ve anketle Çorumlulara sunulacağını bildiren Başkan Külcü, bazı otobüslerin renklerinin farklı da olabileceğini ifade etti.
 10. Çok önemsediği mevzudan birinin de kişisel sahiplik olmayacağına işaret eden Başkan Külcü, şu anda bazı otobüs sahiplerinin şahsi otomobili gibi davrandığını, kamu hizmeti yaptığı hassasiyetini göstermediğini anlatırken, “Tüm sistemin 24 boyunca belediyenin takibine açık olacak. Şu anda sistem sadece işletmeci firmanın kullanabileceği yapıya sahip. Bundan sonra 24 saat boyunca tüm sistem belediye denetimine açık hale getirilecek. Herkes aracını istediği yere çekemeyecek. Araçların hepsi tek bir garajda toplanacak” ifadelerini dile getirdi.
 11. Kart okuma sisteminde de değişiklik yapılacağını söyleyen Külcü, şu andaki sistemin sadece kendi kartlarını okuyabildiğini, yeni sistemde bakanlıkların, genel müdürlüklerin, belediyenin verdiği kartların okunabileceği bir sistem olacağını vurguladı.
 12. Sürücülerle ilgili olarak da bir takım kriterlerin olacağını dile getiren Külcü, “Şirket ortağı olsa bile, belirlediğimiz şartlara uymayan hiç kimse araç sürücüsü olmayacak. En az Ortaokul mezunu olacak. 57 yaşını geçmemiş olacak. Sürücülerin işe başlamasına da, çalışıp çalışmayacağına da biz karar vereceğiz. Şu anda herkes aracının sahibi, sürücü durumunda. Bundan sonra ise şirketin ortağı, ya da aracın sürücüsü olabilecek” diye konuştu.
 13. İndirimli yolcular meselesiyle ilgili olarak da şartnamede yer alan maddeler hakkında açıklama yapan Külcü, yeni dönemde 65 yaş başta olmak üzere indirimli, ücretli, ücretsiz taşıma mecburiyetinde oldukları halde bu konuda sıkıntı yaralatanlara 10 bin TL cezai işlem uygulanacağını dile getirdi. Mevcut durumdaki gibi sorunların devam etmesi halinde ise belediyenin sözleşmeyi tek taraflı feshetmenin şartnamede yer aldığını vurgulayan Külcü, kontör yetersizliği konusunda yaşanan sıkıntının önüne geçmek için de eksi bakiye uygulamasını getireceklerini, yolcuların 2 bakiye eksiyle araca binebileceğini, 60 gün içinde bakiye yüklenmemesi halinde ise kartın iptal edileceğini açıkladı.
 14. Zaman içerisinde memnun olmadıkları durum ortaya çıkması halinde ise, yeni hatlar ihdas edebileceklerini vurgulayan Külcü, 6 Aralık günü teklif gelmemesi halinde de tüm hazırlıkların yapıldığını ve Belediyenin kendi sistemini kurarak yola çıkabilecek durumda olduğunu kaydetti.
 15. Külcü, bu dönemdeki felsefelerinin “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” olduğunu, araçları yenilerken, sistemi de baştan sona kadar yeniden dizayn edildiğini de sözlerine ekledi.
 16. Başkan Külcü, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.