MECLİS’TE TARTIŞMA!

  1. İl Genel Meclisi’nde bağımsız başkan Halil İbrahim Kaya ile CHP Meclis üyesi Yıldız Bek arasında gerginlik yaşandı.
  2. Mecliste, Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle CHP’li Yıldız Bek, kadın üyeler adına söz istedi, ancak başkan Kaya, Yıldız Bek’e söz vermeyince, iki arasında tartışma yaşandı.
  3. İl Genel Meclisi Kasım dönemi toplantılarına devam ediyor. Bugün de sabah saatlerinde yapılan toplantıda Atatürk’ü Anma günü olması nedeniyle konuşmalar yapıldı. İlk olarak meclis başkanı Halil İbrahim Kaya konuştu. Kaya, “Atatürk” kelimesini kullanmadan yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal’i ölümünün 79. Yıldönümünde anarken, onun fikirleri ve eserleri üzerinde yeniden düşünülmesi gerektiğine inandığını söyledi.
  4. Daha sonra da partilerin grup başkan vekilleri sırasıyla söz aldı. Ak Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Meteoğlu da, “Gazi Mustafa Kemal saygın bir lider ve komutan olarak ecdat yadigarı vatan topraklarının savunmasında milletimize istiklale kavuşturma mücadelesinde önderlik etmiştir” dedi.
  5. CHP Grup Başkan Vekili Haydar Erdem, Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün ölüm yıldönümünde kendisine Allah’tan rahmet dilerken, ilke ve inkılaplarına savunarak, yolunda gideceklerini ifade etti.
  6. MHP Grup Başkan Vekili Celal Güngör de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve minnetle andığını belirterek, Atatürk’ün ülkeyi küllerinden yeniden yaratan, güçlü, ilerici görüşlü bir lider olduğunu vurguladı. Güngör, Atatürk’ün “Türk Milletinin, vatanı bir, dini bir, dili bir, bayrağı bir” sözlerini de hatırlattı.
  7. Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyesi Yıldız Bek de meclisteki kadınlar adına söz istedi. Bek, “Meclis’te sadece 3 kadınınız bizde düşüncelerimizi anlatalım” dedi.
  8. Ancak, Meclis Başkanı Kaya, “Hayır sadece grup başkanları konuşacak. Söz vermiyorum. Bugün kadınlar günü değil. Kadınlar gününde söz veriyorum. Buranın ihtişamını bozacak hareketlerde bulunmayın. Söz vermiyorum size konuşmayın. Grup başkanları konuştu, sen aykırı bir şey mi söyleyeceksin” diyerek Yıldız Bek’e söz vermedi ve konuyu kapattı.