USLU, AHISKA SÜRGÜNÜNÜ GÜNDEME TAŞIDI

  • Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Ahıska Sürgününün 73. Yıldönümü nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gündem dışı söz aldı.
  • Uslu, “14-15 Kasım 1944 gecesi Ahıska Türkleri, çok kültürlülüğü örnek gösterilebilecek vatanlarından kopartılarak diktatör J. Stalin’in talimatı ile Asya steplerine dramatik bir şekilde sürgüne gönderilmiştir.  Ahıska Türkleri onca katliama, sürgüne ve soykırıma rağmen hem davalarından vazgeçmemiş hem de asimile olmadan kendi kimlikleri, dilleri ve dinleri ile varlıklarını bugüne dek sürdürmeyi başarmışlardır” dedi.
  • Uslu, “Yurttaşlık, Çalışma, ikametgah izni ve diploma denkliği sorunlarının en kısa sürede çözümlenmesi Ahıskalıların acısını dindireceği gibi kaplıca turizmi, tarım ve seracılığın teşvik edilmesi çözümü daha kolaylaştıracak bir yoldur. Gürcistan ile ortak Üniversite kurulması hem iki ülke ilişkilerini geliştirecek hem de halkların yakınlaşmasına katkı sağlayacaktır.
  • “Tanıtım” işi artık geride kalmıştır ve şimdi “kazanım” zamanıdır. Özellikle “diplomatik başarı için dernekler arası çatışmalar, yerini “güç birliği ve dayanışmaya” bırakmalıdır.
  • Meydanlarda 15 Temmuz işgal ve darbe girişimine en çok karşı çıkan Ahıska Türkleri olmuştur zira vatansızlığın, istiklal ve istikbaline kastedilmesinin acısını yaşamış ve Anavatan olarak gördükleri Türkiye’ye sahip çıkmayı vatani bir görev saymışlardır.
  • Bugün Dünyadaki herhangi bir Ahıska Türküne nasılsınız? Diye sorsanız o da size şükür ya Türkiye nasıl? Diyerek kendinden çok Türkiye’yi sahiplenmektedir.
  • Bu vesile ile soydaşlarımıza ve tüm mazlumlara “merhamet medeniyetimizin gereğini” yerine getirmeye devam etmeyi tarihe karşı sorumluluk olarak görüyor Genel Kurulu ve Ahıskalı Kardeşlerimizi saygıyla selamlıyor, acılarını tüm içtenliğimizle paylaşıyoruz” açıklamasında bulundu.