ENGELLİYE 42 MİLYON BAKIM DESTEĞİ

  • Çorum Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, il genelinde aylık 4 bin 266 ağır ve bakıma muhtaç engelliye evde bakım yardımı hizmet verirken, bu kişilerin bakımı için de toplam 41 milyon 913 bin 803 TL destek verildiği açıklandı.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada; Çorum’da Laçin ve Sungurlu ilçelerinde olmak üzere 2 özel engelli bakım merkezinde toplam 184 engelli kişiye yatılı bakım hizmeti verildiği belirtildi. Ayrıca toplamda 388 engelli ve yaşlı vatandaşa müdürlüğe bağlı kuruluşlarda her türlü bakım yapılarak yatılı hizmet verildiği ifade edildi. Açıklamada; “Engellilerimizin geleceğe umutla bakabilmesini sağlayacak koşulların oluşturulması devlet olarak öncelikli görevimizdir” denildi.
  • Çorum genelinde ortalama aylık 4 bin 266 ağır ve bakıma muhtaç engelliye evde bakım yardımı hizmeti sunulduğu belirtilen açıklamada, bu kişilerin bakıcılarına aylık 1027 TL bakım ücreti olarak bu yıl toplam 41 milyon 913 bin 803 TL ödeme yapıldığı kaydedildi.
  • Özel Bakım Merkezlerine aylık toplam 647 bin 796 TL ödeme yapıldığını dile getirildiği aeçıklamada, “ Bu yıl toplam 4 milyon 584 bin 621TL ödeme yapılmıştır. Çorum Merkez Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğünde her yaş dan 14 erkek ve 52 bayan, Umut Evinde 5 bayan engelli olmak üzere toplam 71 zihinsel engelli vatandaşımıza yatılı olarak hizmet verilmektedir. Atıl Üzelgün Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde Müdürlüğünde 67, Kamile-Hacı Ahmet Akdağ Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde 66 olmak toplamda altmış yaş üzeri 133 vatandaşımıza yatılı hizmet verilmektedir. Toplamda 388 engelli ve yaşlı vatandaşımıza kuruluşlarımızda her türlü bakımı yapılarak yatılı hizmet verilmektedir. Kurum olarak engellilerimizin insan onuruna yakışır şekilde bakımına, korunmasına, becerilerinin geliştirilmesine ve sosyal hayata uyumuna ilişkin bakım ve rehabilitasyon hizmetleri sunulmaktadır. Bakım hizmetleri kapsamında; engellilerimizin öz bakım ihtiyaçları yanında var olan yeteneklerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır” denildi.
  • Eğitim konusunda da merkezde 4, , Alaca, Bayat, İskilip, Osmancık ve Sungurlu İlçelerinde 1’er adet olmak üzere toplam 9 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin faaliyet gösterdiği bildirilen açıklamada, “Bu merkezlerde Ekim 2017 döneminde 1286 öğrenci eğitim almış ve 710.331.66 TL ödeme yapılmıştır” ifadelerine yer verildi.
  • Engellilik ve 65 yaş üstü yaşlılık aylığı hizmetinden de 461 kişinin engelli yakını, 7 bin 457 kişinin engelli, 11 bin 865 kişinin de yaşlı aylığı aldığı açıklandı.