TÜRK KADINI HAK ETTİĞİ YERE TAŞINMALI

  • Milliyetçi Hareket Partisi Çorum Kadın Kolları Başkanı Fatma Gürbüz Sever, “5 Aralık Türk kadınına seçme seçilme hakkının verilmesi münasebetiyle bir açıklama yaptı.
  • Sever açıklamasında, Demokrasimiz adına milat olan 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi tarihi, milletimizin en büyük gurur kaynağıdır” dedi.
  • Sever, “Demokrasimiz adına milat olan 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi tarihi, milletimizin en büyük gurur kaynağıdır. Batı’da kadının adının olmadığı bir dönemde sırasıyla kadınlarımıza önce seçme sonra seçilme hakkının verildiği 1930, 1933 ve 1934 yılları ile öncesinde gelişen olaylar iyi irdelenmelidir. Tanzimat’ın ilanıyla birlikte Osmanlı Devletindeki idari, siyasi, eğitim ve mali alanlardaki düzenlemelerin getirdiği değişimler; 1859 yılında açılan Kız Rüştiyeleri, 1870 yılında açılan Kız Sanayi Mektebi ve yine aynı yıl açılan Öğretmen Okulu gibi yenilikler 5 Aralık 1934’ün gelişinde büyük katkılar sağlamış ve günümüze kadar birçok kazanımlar elde etmiştir.
  • Günümüzde ise Kadına şiddetten, çocuk gelinlere, psikolojik tacizden, kadının temel hak ve özgürlük ihlallerine, kadın istihdamından, kadının siyasetteki yerine kadar pek çok konu bu vazife bilinci içinde değerlendirilmekte, üzerinde özenli çalışmalar partimizin Kadın Kolları vasıtası ile yürütülmeye devam etmektedir” ifadelerini dile getirdi.
  • Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Tüm hassasiyetle, kadına dair her şeyi medeniyetimizin temel esasları ve tarihten gelen özgüveni çerçevesinde ele aldıklarını ve çözüm ürettiklerini söyleyen Sever, “Genç, inanmış ve dinamik kadrolarımızla; “Türk Kadınını kültürel, ekonomik ve siyasal açıdan; evinde, toplumda ve uluslararası arenada güçlü kılarak, -Mutlu Kadın, Mutlu Türkiye- yolunda stratejilerin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde öncü olmak.” bu manada geleceğe bakışımızı ortaya koymaktadır” açıklamasında bulundu.