CHP’DEN KAYA’YA KINAMA!

  • Cumhuriyet Halk Partisi Örgütleri, toplu halde bir basın toplantısı düzenleyerek İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya’yı CHP’li meclis üyelerine davranışlarından dolayı kınadılar.
  • Basın toplantısına İl Başkanı Hasan Suvacı, Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere, İl Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke, İl Genel Meclis Üyeleri Yıldız Bek ve Burçin Solmaz Polat ile partililer katıldı.
  • Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı Ahmet Özdel, Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, ADD Şube Başkanı Uğur Demirer, Emekli-Sen Şube Başkanı Ömer Sözüdoğru ile Halkevleri Başkanı Murat Tepegök’ün de destek verdiği toplantıda ilk olarak Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere söz aldı. Halil İbrahim Kaya’nın davranışlarının siyasi bir amaca hizmet ettiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Suludere, Halil İbrahim Kaya’nın CHP meclis üyelerine sözlü şiddette bulunduğunu vurguladı. Suludere, Halil İbrahim Kaya’nın sözlü şiddetini kınarken, özür beklediklerini söyledi.
  • İl Genel Meclis Üyesi Yıldız Bek de, haksız davranışta kendilerine destek veren partililere teşekkür etti. Kadının söz almasına tahammüllerinin olmadığını ileri süren Yıldız Bek, yaşadıklarına kısaca değindi. Bek, Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetlerini ifade etmek için bütün kadınlar adına söz aldıklarını söyleyerek, meclis başkanını şiddetle kınadığını vurguladı.
  • Bek, AKP yönetimini sosyal medyada bir kadına hakaretlerinden dolayı partiden ihraç ettikleri Kerep Kahramantekin’e yaptıkları gibi Halil İbrahim Kaya konusunda da gereğini yapmaları için göreve davet etti.
  • İl Genel Meclis Üyesi Burçin Solmaz Polat ise, meclis toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlattı. Meclis Başkanının kadın ölümlerini değersizleştiren tavrını kınayan Burçin Solmaz Polat, 2002 ile 2017 yılı arasında 14 bin kadın cinayeti işlendiğini açıkladı. Meclis başkanından kadına önemi veren bir açıklama yaparak öncülük yapmasını beklediklerini söyleyen Solmaz Polat, şiddete uğrayan bütün kadınların yanında olduklarını anlatırken, bu davranışın karşısında durmanın sadece CHP’nin değil tüm örgütlerin görevi olduğunu vurguladı.
  • Kadın Kolları İl Başkanı Firdevs Yalçın, seçme ve seçilme hakkının yurttaşlık hakkı olduğunu ifade etti. Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya’ya “Kadınları ötekileştiremezsiniz, ayrıştıramazsınız” diye seslenen Firdevs Yalçın, meclis üyelerine yapılan sözlü şiddeti kınadığını belirtti.
  • Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke, meclis üyelerine yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını dile getirdi. Eke, tüm kadınları bu zihniyet karşısında haklarını aramaya davet etti.
  • Son olarak da İl Başkanı Hasan Suvacı söz aldı. İl Genel Meclis Üyeleri Yıldız Bek ve Burçin Solmaz Polat’ın meclis toplantısındaki açıklamalarından dolayı maruz kaldığı durumun ülkedeki kadınların durumu ortaya koyduğunu dile getiren Suvacı, AKP İl Başkanı Mehmet Karadağ’ın günün anlam ve önemine binaen açıklamasından da kesitler sundu. Meclis başkanının bizden, sizden diyerek ayrımcılık ve bölücülük yaptığını vurgulayan Suvacı, “Bizim memleket sevgimizi değerlendirmeye onun hacmi yetmez. Bayan üyeye hakaret etme yetkisini nereden alıyor. Buna hakkı da yetkisi de yoktur. Derhal özür dilemesini istiyoruz. Çorum’u bu rezil davranışı ile ülkeye rezil etmeye hakkı yoktur. Derhal bu görevi bırakmasını bekliyoruz” diye konuştu.