DEDEDEN BORÇ MİRAS KALDI!

  • Akyazı Köyü’nde tüm köylüler, orman arazisi konusunda yaşanan sıkıntıdan dolayı borçlu.
  • 1952’den beri ekip, biçtikleri arazilerinin orman vasfını kaybetmesine rağmen hala orman arazisi olarak görülmesinden dolayı devlete borçlanan vatandaşlar, borçlarının dedelerinden babalarına, babalarından kendilerine kaldığını, kendilerinden de çocuklarına kalacağını ifade ederek yetkililerden yardım istediler.
  • Kanal 101’e konuşan Köy sakinlerinden Hüseyin Aykaç, 1990 yılından beri orman arazilerine ücret ödediklerini belirterek, bu konuya bir çözüm getirilmesini istedi.
  • Aykaç, orman arazisini işgal ettikleri için her yıl ödeme yapmak zorunda kaldıklarını anlatırken, arazilerin verimli olmadığını, ancak köyde oturdukları için mecburen ekmek zorunda kaldıklarını vurguladı.
  • Köyden gitmek istemediklerini, ama bu şekilde devam ederse de köyü terk etmek zorunda kalacaklarını söyledi.
  • Bir köylü de arazisinin 2B kapsamına çıktığını, vergi borcunu yapılandırmasına rağmen vergi dairesinden borcu yoktur alamadığı için kredi kullanamadığını dile getirerek, “1950’li yıllara ait Yozgat’tan verilen tapunun olduğunu belirten dedemden babama, babamdan bana intikal etti, benden sonra da çocuklarıma intikal edecek hala sorun çözülemedi” ifadelerini dile getirdi.
  • Ali Alkaç isimli köylü de arazinin geçmişte orman olduğunu, ancak 50 yılı aşkın süredir arazinin ormanla alakasının olmadığını belirtirken, dedesinin ve babasının araziyi ücret karşılığı alındığını ileri sürdü. 30 bin TL hibe karşılığında köye dönülmesi yönünde hükümetin yaptığı çalışmaları da hatırlatan Ali Alkaç, “Benim çocuğum geldi, 30 bin lirayı da aldı köye geldi ne yapacak. Toprak yok, hayvan alsa yemi yok, arazisi yok ne yapacak. Ben ona veriyim 30 bin lirayı gelsin köye. Böyle köyün neyini geliştireceksin. Buradan yetkililere sesleniyorum; masa başında oturarak sorunlar çözülmez. Gelsinler halimizi görsünler” diye konuştu.
  • Mehmet Alkaç da 1952 yılında dedesinin amcasından tarlayı satın aldığını hatırlatarak, “O zaman 52 koyun sattı. Tapu yok, dedemden borçlar babama, babamdan da bana kaldı” dedi.