EĞİTİM-SEN’DEN KAYA’YA TEPKİ!

  • Eğitim-Sen Şube Kadın Sekreteri Nurcan Hasırcı Doğan, İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya’nın açıklamalarına tepki gösterdi.
  • İl Genel Meclisi toplantısında CHP’li bayan meclis üyeleriyle tartışan Kaya’nın sarfettiği sözler ülke gündemine oturdu. Kaya’ya tepkiler çığ gibi büyürken, bir tepki de Eğitim-Sen’den geldi.
  • Eğitim-Sen Şube Kadın Sekreteri Nurcan Hasırcı Doğan, yaptığı açıklamada, “Kadını değersizleştiren zihniyetin bir yenisi de  dün ilimizdeki  il genel meclisi toplantısında yaşandı. “Adam öldürüyorsa cezasını çekiyor.  Erkekler öldürülmüyor mu?” diyerek kadına ve şiddete dair bilinç ve algı düzeyini kusarcasına haykıran İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya dün adeta hakaretin, şiddetin ve baskının sembolüydü” dedi.
  • 5 Aralık 2017 günü İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya başkanlığında yapılan toplantıda 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkının tanındığı günün yıldönümünde CHP’li meclis üyeleri Yıldız Bek ve Burçin Solmaz Polat’ın, gündem dışı konuşma talebinde bulunduğunu hatırlatan Nurcan Hasırcı Doğan, “Kadına yönelik şiddet olaylarını anlatırken konuşmayı keserek tepki gösteren İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya verdiği cevaplarla kadına karşı bakışını da göstermiş oldu. Ülkemizde yaşanan kadın şiddetinin had safhaya ulaşmasının sebepleri bu bakış açısının hala yaşıyor, yaşatılıyor ve haklı görülüyor olmasıdır. Makam mevki sahibi bu zat, olaya bakış açısıyla ve orada bulunan kadınlara tavır ve davranışlarıyla 5 Aralık Kadın Hakları gününde kadına yönelik şiddetin destekçisi gibi davranmıştır. Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak; devletimiz tüm kurumlarında kadına ve kadın haklarına daha duyarlı çalışanların görev alması dileğiyle İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya’yı bu davranışından dolayı kınıyor ve acilen istifaya çağırıyoruz” ifadelerini dile getirdi.