YÜREKLERİMİZDEKİ KUDÜS’Ü İŞGAL EDEMEYECEKSİNİZ

  • Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Kanal 24 canlı yayınında Nagehan Akbulut’un “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması” ile ilgili sorularını cevaplandırdı.
  • Uslu, TBMM Genel Kurulunda, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planına karşı tüm siyasi parti gruplarının hazırladığı ortak bildiri okunarak, “TBMM’nin bu maceracı girişimi kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesi” dünya kamuoyuna ilan edildiğini ifade etti.
  • Uslu; “Bugün TBMM’de Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte ABD Başkanı Trump‘ın hukuk ve insanlık vicdanında karşılığı olmayan, uluslararası hukuku ve uluslararası toplumun iradesini hiçe sayarak yaptığı Kudüs açıklaması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdik. Kudüs meselesinin sadece Türkiye’de yaşayan 80 milyonu değil, 1,5 milyarlık İslam dünyasını ilgilendiriyor. İslam dünyası şu an ayaktadır. Kudüs insanlığın ortak mirasıdır. 3 semavi dinin merkezi, ibadet mabetleri olan önemli bir şehirdir. Bu haliyle İsrail‘in başkenti ilan edilmesine katkı sunmak diğer inanç mensuplarına tecavüz, inanç hürriyetine saldırıdır. Uluslararası hukuku hiçe saymaktır. Halkın mukaddes bildikleriyle, kim oynamışsa ilk seçimlerde sandıkta kaybetmiştir. Bunun daha öncede Dünya’da örneklerini gördük. Kudüs’ün statüsü değiştirilemez. Birleşmiş Milletler kararları ihlal edilemez. Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreğidir” dedi.