210 OKULA BEYAZ BAYRAK

  • Çorum’da 2017 yılında 210 okulun beyaz bayrak aldığı açıklandı.
  • Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki “Beyaz Bayrak”  protokolü ile; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ile mesleki eğitim merkezi, halk eğitim merkezi, eğitim uygulama okulu ve iş sağlık eğitim merkezleri gibi eğitim kurumlarının, temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanıyor.
  • Bu kapsamda okullarda başlatılan “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projesi kapsamında ilimizde 61 okula Beyaz Bayrak, 25 okula da Beslenme Dostu Okul sertifikası verildi.
  • Atatürk Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Turan Soğukoluk, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Ömer Sobacı merkez ve ilçe okul müdürleri katıldı.
  • Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Milli Eğitim Şube Müdürü Sinan Güngör “Beyaz Bayrak Projesi” ile ilgili sunum yaparken, İl Sağlık Müdürlüğü Obezite Birim Sorumlusu Fatma Yağlı da “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile ilgili sunum yaptı.
  • Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı, “Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki Beyaz Bayrak protokolü ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, liseler ile mesleki eğitim merkezi, halk eğitim merkezi, eğitim uygulama okulu ve iş sağlık eğitim merkezleri gibi eğitim kurumlarının, temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.
  • İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, 2015 yılında Çorum’da 27 okulun, 2016 yılında 56 ve 2017 yılında 210 okulun Beyaz Bayrak aldığını açıkladı.
  • Vali Yardımcısı Turan Soğukoluk ise, okullarda ciddi bir temizlik çalışması olduğunu belirterek, “Bizler Bakanlık politikalarının gereği olarak geleceğimize sahip çıkıyoruz. Okullarda kazanılan beslenme ve spor alışkanlıkları çocuklarımız ve geleceğimiz için çok önemli” diye konuştu.
  • Konuşmaların ardından Beyaz Bayrak almaya hak kazanan 61 okul ve Beslenme Dostu 25 okula sertifikalarını Vali Yardımcısı Turan Soğukoluk, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Ömer Sobacı, İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dilek Somuncu verdi.