HER ALANDA REKOR KIRILDI

 • Vali Necmeddin Kılıç, tarafından 2017 yılı değerlendirme toplantısı düzenlendi.
 • Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıya Vali Necmeddin Kılıç,  Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, birim amirleri ve basın mensupları katıldı.
 • Yatırımcı kurumlar 2017 yılıyla ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı.
 • Toplantının açış konuşmasını yapan ve kısa değerlendirmelerde bulunan Vali Kılıç, bu yıl 3 milyarın üzerinde bir yatırım planı olduğunu hatırlatarak, planlanan yatırımların yüzde 80’inin gerçekleştirildiğini, tüm yatırımların ihalesinin yapıldığını kaydetti.
 • Milli Eğitim’de 25 yeni okul, 400’ün üzerinde derslik planlandığını, bir iki lise dışında tamamının ihale edildiğini, edilemeyenlerde de arsa sorunu yaşandığını anlatan Vali Kılıç, kamulaştırma konusunda yaşanan sıkıntının giderilmesiyle birlikte ihalesinin yapılacağını vurguladı. Milli Eğitim planlamasının önümüzdeki yaz sonuna biteceğini ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında tekli eğitime geçileceğini bildiren Vali Kılıç, eğitime hayırseverlerin verdiği desteğe de değindi.
 • Hitit Üniversitesi yatırımları hakkında basın mensuplarının soruları doğrultusunda bilgiler veren Vali Kılıç, Hitit Üniversitesi’nin önemli başarılara imza attığını, sürekli büyüdüğünü, bu sene 19 bin olan öğrenci sayısının 25 bini bulacağını, Kuzey Kampüs’te yapılaşmanın hışla ilerlediğini ve yer kalmadığını kaydetti.
 • Vali Kılıç, Teknokent’e büyük önem verdiklerini vurgularken, BMC ile savunma sanayi konusunda yapılan görüşmeler hakkında da bilgiler verdi ve iki firma ile anlaşmaya varıldığını ifade etti.
 • Yatırımcı dairelerin müdürlerinin hazır bulunduğu değerlendirme toplantısında, yatırımcı kuruluşların projelerini ilgili daire müdürleri ile birlikte OKA Koordinatörü Özgür Yalçın da sunum yaptı.
 • 2017 yılının hayırla, bereketle, iyiliklerle değerlendirilip rekorlar kırıldığını açıklayan Vali Kılıç, tüm ekip arkadaşlarına başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
 • DSİ’DE HAYAL ÖTESİ GELİŞME
 • 2017 değerlendirme toplantısında DSİ yatırımları hakkında da sunum yapıldı. Vali Kılıç da, sulu tarım yatırımlarıyla ilgili açıklama yaptı.

  Çorum’da 2 sene öncesine kadar 59 bin hektar olan sulanabilir tarım arazisinin son 2 yılda 170 bin hektara çıktığını açıklayan Vali Kılıç, 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde 59 bin hektar iken 2 yılda 170 bin hektara çıkarılmasının bu alanda rekor olduğunu vurguladı. Kılıç, DSİ teşkilatının tüm su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirildiğini vurgulayan Vali Kılıç, yapılan yatırımların tamamlandığında sulanabilir tüm arazilerin suya kavuşacağını vurgularken, “Bu hayal ötesi bir gelişmedir” dedi.

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNİN REKORU
 • 2017 yılının değerlendiren Vali Kılıç, yılın başında kırsal kesimlerde asfaltsız köy yolu kalmaması için bir program yaptıklarını belirterek, “Bu yıl özel idaremiz tarafından yapılan asfalt çalışması Çorum için Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorudur. İyi bir planlama ile bugün köylerimizin tamamına asfaltla ulaşabiliyoruz. 590 kilometre asfalt yapıldı. Bizim boyutlarımızdaki illerde 200-250 kilometre ancak asfalt yapılabiliyor” diye konuştu.

  Kanalizasyonsuz konusunda da çok ciddi bir atakla kanalizasyonsuz köy kalmadığını açıklayan Vali Kılıç, özel idare teşkilatının tüm mensuplarına yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Vali Kılıç, kırsal bölgede altyapı eksiğinin kalmadığını dile getirdi.

  Kılıç, bu sene 1.5 milyon metreküp kilitli parke yapıldığını ve bunun da bir rekor olduğunu kaydetti.

  Bütün köylerde yeteri kadar kalitede içme suyunun bulunduğunu ifade eden Vali Kılıç, basın mensuplarının soruları üzerine bazı köylerde yaşanan su ile ilgili sıkıntılar konusunda da talimat verdi.

 • CUMHURİYET TARİHİNİN ATILIMI
 •  

  Karayolları yatırımları konusunda 7. Bölge Müdürü Kenan Keskin bir sunum yaparken, Vali Kılıç da Kırkdilim konusunda açıklamalarda bulundu.

  Kılıç, yapılacak 500 milyon TL’lik yatırımın tarihi bir yatırım olduğunu kaydetti. Projesi tamamlanan Kırkdilim’in ihaleye çıkılıp, önümüzdeki yıldan itibaren yapımına başlanacağını vurgulayan Kılıç, “Karayollarında Cumhuriyet tarihinin atılımı yapılıyor. Bir seferde yapılan en büyük yatırım gerçekleştirilecek. Bir taraftan Merzifon, bir taraftan, Osmancık, bir taraftan İskilip yolları yapılıyor veya yapılma aşamasında. Kırkdilim’in tünel ve viyadükle geçilmesi de muhteşem bir yatırımdır” dedi.

  Vali Kılıç, Başbakan Binali Yıldırım’ın da Kırkdilim projesini çok yakından takip ettiğini ifade etti.