ÖZSAÇMACI’DAN KHK TEPKİSİ!

  • İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, tarih boyunca, Diktatörlerin yerinde kalmak için kendine bağlı milisleri desteklediklerinin birçok örneklerinin görüldüğünü ifade etti.
  • OHAL ile ilgili tanınan imkânların nasıl amaç dışına çıkılarak kötüye kullanılmasını ve yargının buna sessiz kalışını ibretle izlediklerini söyleyen Özsaçmacı, Tanzimat’la ortadan kaldırılan müsaderenin ve yargısız infaz niteliğindeki işlemlerin yeniden hortlatıldığına şahit olduklarını belirtti.
  • Bir zamanlar Anayasaya göre yasama, yürütme, yargı ve kuvvetler ayrılığı olduğunu, AKP ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yok farz edildiğini ileri süren Özsaçmacı, “Birde Olağan üstü hal yasasının arkasına sığınarak KHK ile kar lastiğinden sonra şimdide devlet içinde anonim şirketler kurmaya başladılar” dedi.
  • Özmaçmacı, eleştirilerini şöyle sürdürdü:
  • “Hani siz vatansever mukaddesatçı idiniz. Vatan sizin menfaat A.Ş.’niz, mukaddesler bol primli akarınız; Din ise dövize endeksli taşınır malınız.
  • Son olarak çıkarılan KHK ile kendi milislerinizi oluştururken önünüze engel çıkmamasını tasarlamışsınız anlaşılan. Hiçbir kararname bir suçu ortadan kaldıramaz. Bu madde ceza hukukunun genel ilkelerine aykırıdır. Kimseye işlediği bir suçtan dolayı yargılanmama garantisi verilemez.  Madde, sadece 15 Temmuz’u kapsamıyor; saraya yakın tüm milislerin  “olağanüstü hal süresince” her türlü silahlı sivil gurupların yapacağı eylemleri kapsamakta. Yeni KHK ile sivillere darbe kalkışması isnadı ile silah kullanma hakkı verilmesi ülkeyi bir iç savaşa çekmek olur. KHK ile getirilen bu düzenleme, örtülü bir genel affın da ötesinde. İleride gerçekleşebilecek adam öldürme, linç etme, ev basma eylemlerinin darbeyi bastırmak gerekçesiyle yapılmış olmaları halinde suç teşkil etmeyeceğini söylüyor. KHK ile genel af olmaz. İleriye yönelik suç işleme özgürlüğü kanunla bile getirilemez.
  • Kendi korkularının diktatör sendromuna dönüşmesi neticesinde halka korku salmaya yönelik olan AKP yönetim şeklinin getirdiği KHK’lar ile meclise gerek kalmamıştır. Kurdukları bu düzen ile KHK’larla her şeyi halleder duruma gelmişlerdir. Sarayın milis güçler oluşturmak için uzun zamandır çalıştıklarını gözlemliyorduk son çıkarılan KHK ile kendi milislerine dokunulmazlık verme gayesi taşıdıkları aşikâr olmuştur.
  • Kin ekip kan biçme şarlatanlığı yapıp her ciddi durum karşısında sunacak bahanesi kandırıldık olan ama insanın boğazına saplanan, kara bir diken gibi kan kusturan bu “de karakterizeler” bizlere daha çok şeyde söyletebilir. Zira ki ziyan, ifadesinde olmayacağız. Bizler çile ve ümit nesli olarak İYİ’lik hareketini tüm halkımıza sunacağız. Halkımıza buradan sesleniyorum korkmayın, sinmeyin, sizlerin önünde durup bu patolojik rahatsızlara haddi bildirmek için duracağımıza söz veriyoruz. Sizlere korku salan bu korku imparatorluğunun çarkını kıracağız, masumun, mazlumun hakkını alacağız, çaldıklarını boğazlarından sökeceğiz bu hokkabaz yönetimin kabusu olacağız.”