ROBOTİK EĞİTİMİ VERİLDİ

  • Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu’nda verilen “Makey İle Robotik” eğitimi düzenlenen sertifika töreni ile tamamlandı.
  • Sertifika töreninde eğitimi başarı ile tamamlayan  çocuklara belgeleri Sungurlu Kaymakamı Mitat Gözen, Sungurlu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, İl Genel Meclisi Üyesi Ramazan Kelepircioğlu, İsmet Paşa İlkokulu Müdürü Aydın Altıntaş, Öğr. Gör. Abdullah Bedir Kaya ve çocukların sınıf öğretmeni Turgay Üğüten tarafından verildi.
  • Hitit Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile işbirliği halinde düzenlenen bu eğitimin koordinatörü Sungurlu MYO Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Abdullah Bedir KAYA törende yaptığı konuşmada, Önceki yıllarda yine Sungurlu MYO bünyesinde 9 farklı “Çocuklar İçin Yazılım” kursu, “Scratch Eğitmen Eğitimi” ve “Öğretmenler için Kodlama” kurslarının açıldığını, şimdi de çocuklara robotiğin temellerini öğretmek için “Makey ile Robotik” kursu açıldığı belirtti.
  • Düzenlenen eğitim hakkında da bilgi veren Öğr. Gör. Abdullah Bedir Kaya, Makeylerin mıknatıslarla birleştirilen küçük elektronik bloklar olduğunu, 6 temel modülün içerisinde onlarca farklı bloğun çeşitli işlevleri gerçekleştirmek üzere geliştirildiğini söyledi.
  • Makey Kursu eğitmeni Ramazan Yargı’ya, kursiyer öğrencileri bu eğitime yönlendiren sınıf öğretmenleri Turgay ÜĞÜTEN’e teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
  • Sungurlu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif konuşmasında, kodlama ve robotik eğitimlerinin ülkemiz için dışa bağımlılığı azaltma, katma değeri yüksek ürünler üreterek ülkemiz ekonomisine katkı ve gelecekte istihdam avantajlarını ve bu eğitimlerinin ilkokuldan başlaması gereken eğitimler olması gerektiğini vurguladı. Sungurlu İlçe Kaymakam Mitat GÖZEN ise yazılımın meselesinin ülke ekonomisine katkısının yanında bir milli güvenlik meselesi olduğunu ifade etti.
  • Program öğrencilere belge takdimi ile sona erdi.