SES DESİBELLERİM YÜKSEK

  • İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, kadınlara yönelik davranışlarını ses desibellerinin yüksekliğine ve deden kalma alışkanlığa bağlarken, ağzımdan kötü bir sözün çıkmadığını savundu.
  • İl Genel Meclisi, 2018 yılının ilk toplantısını bugün yaptı. Toplantıdan önce açıklama yapan Meclis Başkanı Kaya,  2017 yılının son toplantısında CHP’li bayan üyelere karşı davranışını hatırlattı. “Bayan meclis üyesi arkadaşlarla her zamanki yaptığımız tartışmalardan birini yapmıştık, ama televizyonlara farklı yansıdı” diyen Kaya,  “Baksanıza İHA muhabiri bile ‘haber burada’ diyerek toplantımıza gelmiş. Bizim kimseyi incitmek, kırmak diye bir niyetimiz yok. Hele hele benim Halil İbrahim Kaya olarak kadınlara bakış açımız bellidir. Yaşanmasaydı iyiydi, ama ben çok büyük bir olay yaşandığına da inanmıyorum. Basın bazen böyle yazıyor, çiziyor. Çok kötü bir olay yaşandığına inanmıyorum, sadece ses desibelimin yüksekliğinden dolayı öyle bir durum ortaya çıktı. İnsanoğlu, öyle bir an geliyor ki bazen kendinizi yumuşatamıyorsunuz” diye konuştu.
  • CHP İl Genel Meclis Üyesi Yıldız Bek, meclis başkanı Halil İbrahim Kaya’nın tartışmanın yaşandığı toplantıda sinirli hallerini hatırlattı.

  • Bunun üzerine araya giren Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, “Sinirli olduğumuzdan değil, sanki AK Parti Hükümetinin, Müslümanların, Türklerin kadınlara şiddeti hoş görmüş gibi bir tablo sunuyorsunuz. Kadına seçme ve seçilme hakkı ile o konuşmanızın ne alakası vardı. Benim konuşma üslubum bu. Dededen kalma üslubum bu. Rahmetlinin kulakları biraz ağır duyuyordu, ben de bundan dolayı bağıra bağıra konuşuyorum” diye konuştu.
  • Yıldız Bek’in “sizin konuşmalarınızdan bütün kadınlar rahatsız oldu” sözlerine de Meclis Başkanı Kaya, “Niye rahatsız olsun. Sizden de rahatsız olanlar vardı. Senin söylediklerinin yanında benim söylediklerimin esamisi bile okunmaz. Sizin söylediklerinizin seçme seçilme hakkı verilmesiyle uzaktan yakından alakası yok” dedi.
  • Burçin Solmaz Polat da “Biz o gün eşitlenemedik dedik. Bugün ben bu konuşmaları izleyince ‘ne kadar sinirli davranmışım, ağzımdan ne kadar yanlış şeyler çıkmış’ diye üzüleceğinizi düşündüm açıkçası” derken, Meclis Başkanı Kaya ise, “Ağzımdan yanlış bir şey çıkmadı” ifadelerini kullandı.
  • “4 yıldır biz bir aile gibiydik de, ne oldu da beni itham etmeye çalıştınız” diyen Kaya, “tüm kadınlarımız başımızın tacıdır. Kadınlara tacize, şiddete karşıyız. Caddede, sokakta böyle bir şeyle karşılaşayım, orada çok kötü şeyler olur” şeklinde konuştu.
  • CHP Grup Başkan Vekili haydar Erdem de “Bir yıl sonra vaaz hocası olsanız” derken, Kaya da “Ben olsam olsam size dede yardımcısı olurum” diyerek tartışmaya son noktayı koydu.