FEDAKAR ECDAT UNUTULMADI

  • Çorum’da Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde yürüyüş düzenlendi.
  • Programa Vali Necmettin Kılıç, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Çetin Öcal, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Abdurrahman Başbuğ, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ, MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
  • Soğuk havaya rağmen komando timlerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla tekbirler getirerek şehitliğe yürüdü. Yürüyüşün ardından şehitlikte Kur’an-ı Kerim okunarak, şehitler için dualar edildi. İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer, Osmanlı Rus Savaşı’nda Sarıkamış’ta bulunan Allahuekber Dağları’nda 90 bin askerin milli mücadele adına, vatan uğruna canlarını seve seve feda ettiklerini belirterek, “Dondurucu soğuk ve tipi altında şehit olurken bile kol kola giren ve ebediyete bu şekilde yürüyen Mehmetçiğin bu acı destanı bir kahramanlık ve fedakarlık örneği olduğu kadar birlik ve kardeşlik dersidir. Sarışkamış muharebelerinde kutsal vatan topraklarını müdafaa etmek uğruna canını seve seve feda ederek şehit düşen vatan evlatlarını ebediyete intikallerinin 103. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.
  • Sarıkamış şehitlerini anma programına 2016 yılında Mardin’in Derik ilçesinde PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Oğuz Emre Erkoç’un 8 yaşındaki oğlu Hüseyin Emre Oğuz da katıldı. Tören boyunca şehitlikte babasının mezarının başından bir an olsun ayrılmayan Hüseyin Emre, töreni sessizce izledi.
  • Hüseyin Emre daha sonra Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile birlikte babasının mezarına çiçek bıraktı. Şehit uzmanın eşi Gülay Erkoç, Sarıkamış şehitlerini anmak için şehitliğe kadar yürüdüklerini dile getirerek, “Burası farklı. Ruhları şad olsun. Şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Böyle bir nesil yetiştirmeye çalışıyoruz. Hepsi birer aslan parçası, onlara layık olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.