BASIN, MİLLETİMİZİN MÜŞTEREK SESİ

  • Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mehmet Akif Aras, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak, basının milletin müşterek sesi olduğunu söyledi.
    Basının, iletişim dünyasının en güçlü organlarından biri olduğunu belirten İl Başkanı Aras, “Haber ve bilgi almamızı sağlayan, kamuoyunu bilgilendiren, toplumu düşünmeye ve doğruya ulaşmaya yönelten en etkili araçlardan birisi basındır. Basın mensuplarımız, bu sorumlulukları yerine getirmek için her ortamda ve koşulda bir sorumluluk duygusuyla çalışıyorlar. Toplumumuza karşı önemli bir hizmeti yerine getiriyorlar. Bu yüzden basınımızın çalışanlarının görevleri kutsal ve meşakkatli bir iştir” dedi.
    Aras, mesajında, “Gazetecilerimizin çalışma şartlarının ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, basınımızın çalışmalarına güç katacaktır. Toplumsal gelişmemize de katkı sağlayacaktır. 1961 yılından beri kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü basınımızın çalışanları için özel ve anlamlı bir gündür. 56 yıl önce yapılan yasal düzenleme ile gazete çalışanları bir takım sosyal haklara kavuşmuşlardır. Ancak bugün görmekteyiz ki basın çalışanlarımız zor ve kısıtlı şartlarda görev yapmaktadırlar.
    Basının tarafsız olması, hür ve müstakil çalışabilmesi, toplumu objektif şekilde bilgilendirmesi sonucunda bireyler toplumla ve dünyayla bütünleşmekte, meseleleri kavramakta ve toplumsal yaşama da etkin bir biçimde katılmaktadır. Demokrasi kavramının yaşamın için de basına önemli görevler düşmektedir. Basının bağımsız ve tarafsız olmadığı yerlerde demokrasiden ve hürriyetten bahsedilemez” ifadelerini dile getirdi.