ULAŞIMI BELEDİYE YAPACAK

  • Çorum’da şehir içi ulaşım hizmetleri Belediye tarafından verilecek.
  • Bir süre önce ihalesi yapılan ulaşım hizmetleri ile ilgili süreçte ihale Başkan Külcü tarafından hem rekabet oluşmadığı, hem de Ulaş A.Ş. ortakları arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle iptal edildi.
  • Konu Belediye Meclisi’nin gündemine geldi. Ulaşım hizmetlerinin belediye tarafındanh yapılması konusunda 65 adet toplu taşıma otobüsü alımı, 1 adet doğalgaz dolum istasyonu yapımı, otobüs garajı yapımı ve elektronik ücret toplama sistemi yapımı için 50 milyon lira kredi kullanma yetkisinin Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye verilmesi görüşülerek karara bağlandı.
  • CHP Grubunun da ulaşım hizmetlerinin belediye tarafından yapılmasına destek vermesi nedeniyle gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi.
  • Gündem maddesi hakkında konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 10 yıldır halk otobüsü işletmesinin ulaşım hizmetini sürdürdüğünü belirterek, “Hergün 35 bin civarında insanın direk muhatap olduğu bir hizmet anlayışından bahsediyoruz. Biz geçmiş 10 yıllık dönemde yaşadığımız sorunlardan hareketle ‘o sorunları minimize ederek nasıl yolumuza devam ederiz’ anlayışıyla bir şartname oluşturduk. Ve basın yayın yoluyla bunu kamuoyuna açıkladık. İlgili firmaya da ‘eğer önümüzde ki 10 yıllık dönemde böyle bir niyetiniz varsa şartlarımız bunlar’ diye şartnameyi de ifade ettik. Bu defa karşımıza başka bir problem çıktı. O da arkadaşlarımız 136 ortaklar. Yani 136 tane patron var. Uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksınız ve bu yolculuğu samimiyetine sadakatine güvendiğiniz çalışkanlığından emin olduğunuz şekilde yürümek istersiniz. Yarın kimin ne diyeceği kimin ne yapacağız belli olmadığı bir yapı yani kurumsal olmayan bir yapı ne kadar uğraşırsanız uğraşın sıkıntıdan kurtulamaz. Tüm kaygılarımızı bu yapı bir kez daha ortaya çıkartıyor. Arkadaşlarımızı teşvik edici olmaya çalıştık. “Kurumsallaşın yıllık 20 milyon lira civarında bir bütçe yönetiyorsunuz bu halinizde yaptığınız işin yönettiğiniz bütçenin herhalde farkında değilsiniz, Çorum’da en büyük işletmelerden birisisiniz kurumsallaşın” diye ısrarla tavsiyelerde telkinlerde bulunduğumuz hale bu konuda ne yazık ki yeteri kadar mesafe alamadık. Demin ifade etmeye çalıştım. 136 ortak yani 136 patron var.  Bu bizi kaygılandırdı. Bu kaygılarımızı bertaraf edecek bir tutum göremeyince ihalemizi yasal süremiz içinde iptal ettik. Orada çalışan şoför arkadaşlar bizde çalışır yada çalışmazlar yeniden bir ihale yaparız yada yapmayız vesaire bunlar ayrı bir tartışmanın konusu. Bizim kaybedecek zamanımız yok. Ek bütçe yapmamız gerekiyordu yaptık. Şimdi biz kendi yol haritamızı hazırlamış bulunuyoruz. Buradan bir başlangıç yapmak niyetindeyiz. İnşallah Belediyemiz ve şehrimiz için hayırlı olur. Otobüs şoförlerinin durumunu ise önümüzde ki günlerde ayrıca konuşuruz. Çünkü orada da birileri çalışacak ve bu arkadaşlarda bu işi biliyorlar” açıklamasında bulundu.