ÇORUM’DA SAVUNMA SANAYİ İNCELEMESİ

  • Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı hemşehrimiz Muhsin Dere ve beraberindeki heyet, Vali Necmeddin Kılıç’ı ziyaret etti.
  • Çorumlu sanayici ve işadamlarıyla bir araya gelmek, Çorum sanayisinin de savunma sanayine kazandırılabilmesi amacıyla Çorum’a gelen Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı hemşehrimiz Muhsin Dere ve beraberinde Aselsan, TAI ile ROKETSAN’ın yöneticileri, Vali Necmeddin Kılıç’a da ziyarette bulundular.
  • Vali Kılıç ile bir süre görüşen heyet, savunma sanayisiyle ilgili bilgiler verdi. Ziyaretin ardından bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Vali Necmeddin Kılıç, heyetin Çorum’a gelme sürecini anlattı. Kılıç, “Bundan kısa bir süre önce yaptığımız sohbette Çorum’daki makine sanayinin potansiyelini paylaşmıştık. Bugün ülkemizin kalkınmasında devletimizin bekasına yönelik atacağımız adımlarda Çorum her zaman omuz verdi. Cephede şehitler vererek omuz verdi. Bu bizim bin yıllık geleneğimizdir. Biz buradaki gayretlere de omuz vermek istiyoruz. Bizdeki sanayi potansiyeli, Savunma Sanayii Müsteşarlığımızın ne gibi işine yarayabilir, gayretlerini nasıl destekleyebiliriz diye düşündük. Bu konuda devletimizin çok ciddi teşviklerinin olduğunu biliyoruz. Şuanda sanayimizin en önemli kuruluşları olan ASELSAN, TAI, ROKETSAN kurumlarının temsilcileri ilimize teşrif ettiler” diye konuştu.
  • Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Çorumlu hemşehrimiz Muhsin Dere ise savunma sanayinin geliştirilebilmesi için sanayici ve imalatçı gibi KOBİ düzeyindeki işletmelere ihtiyaçları olduğunu ifade etti.
  • Dere, “Memleketim Çorum’da sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Ülkemizin savunması için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ortağı olduğu şirketlerimiz başta olmak üzere firmalarımızla birlikte azami gayret gösteriyoruz. Savunma sanayimizde yerli ve milli olma yönünde son günlerde önemli adımlar atılıyor. Savunma sanayinin bu noktalara gelmesinde firmalarımızın payı büyük. Ama bu yeterli değil. Biz buna Çorum’daki sanayicilerimiz, imalatçılarımız, üreticilerimiz gibi KOBİ düzeyinde, alt yüklenici olabilecek firmalarımız kimler olabilir bunları arıyoruz. Savunma sanayi sektöründe yaklaşık 35 bin çalışanımız var. Yurtdışındaki büyük firmaların bir tanesinin çalışanı kadar ediyor. Yerlileşme ve millileşme hamlemizin devam edebilmesi için yetişmiş insan gücüne, KOBİ’lere ve büyük firmalara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.
  • Daha sonra Ticaret Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapılan toplantıda sanayicilerle bir araya gelen heyet,  toplantının ardından firma ziyaretleri yaptı. Heyet, ziyaretlerden sonra da Çorum’dan ayrıldı.