İKİ YURDA FETÖCÜ ENGELİ!

  • Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum merkez ve Sungurlu’ya KYK tarafından yapılacak iki yurdun 2013 yılında FETÖ’cüler tarafından engellendiğini açıkladı.
  • İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Rektör Alkan, FETÖ’cülerin üniversite kurulmaması ve yurt yapılmaması için yaptığı engelleri anlattı.
  • 1 Şubat 2013 yılında Maliye Bakanlığı tarafından 81 ilde üniversiteler için yurt yapımına uygun hazine arazisinin tespit edilip kendilerine gönderilmesi şeklinde bir yazı gönderildiğini belirten Rektör Alkan, gelen yazıda; “Kuzey Yerleşke alanı çevresinde yurt yapılmasına müsait ve imar planında yurt yapımına uygun planlaması yapılmış veya plan değişikliği neticesinde yurt yapımına uygun hale getirebilecek hukuki ve fiili engeli bulunmayan hazine taşınmazı bulunmamaktadır.” şeklinde bir yazı gönderildiğini ve Çorum ve Sungurlu için yurt yapımının nasıl engellediğini anlattı.
  • Hazine arazisi bulunmamaktadır’ şeklinde ki yazıya bizzat kendisinin yazı yazarak Çorum’a 500, Sungurlu’ya 300 kişilik yurt yapılacak yerin olduğunu yazdığını belirten Alkan, Çorum’a yurt yapılmasının uygun olmadığını belirten kişilerin bunun hesabını vermesi gerektiğini belirterek, 2013 yılında FETÖ’nün üniversitenin ve kampüsün kurulmaması için yaptığı engelleri dile getirdi.
  • Alkan, dönemin valisinin de yatırımı engellemeye çalıştığını hatırlatarak, “O zamanın valisi bana sahibiyle konuşalım eğer kabul ederse biz orayı verebiliriz size. Sonra telefon açtılar hocam kabul etmiyorlar dediler. Bize başka bir şey için kabul etmeyen işadamı bir süre sonra FETÖ’cülere tahsis ediliyor. Hastane olmazsa vermem diyen adam nasıl oluyorsa hiç bedel almadan FETÖ’cülere veriyor. Kampüse engel çıkartılarak Çorum tek ve en önemli kurumu Hitit Üniversitesi değil denilerek yapılmak istenen Hitit Üniversitesi’nin yapılmamasını sağlamak. Bu konuyu Kredi Yurtlar Kurumu’na da araştırma yapması için belgeleri gönderdim. Çorum’a yurt yapılmasının uygun olmadığını belirten kişiler bunun hesabını vermeli” ifadelerini dile getirdi.