İŞSİZ ÇOBAN KENTPARK’A ÇADIR KURDU!

Çorum’da çobanlık için Balıkesir’den gelen Kalay ailesi iş bulamadıkları için sokakta kaldı.
Balıkesirli Hakan Kalay eşi ve yaşları 1 ile 6 arasında değişen 5 çocuğuyla birlikte çobanlık yapmak için Kırıkkale Keskin İlçesi’ne geldi. İlçede bir köyde çobanlık yapan Hakan Kalay, iddiasına göre bazı vatandaşların kendilerini rahatsız etmesi sonucu iki gün önce Çorum’a geldi.
Ayaklarında doğru düzgün ayakkabısı, üzerinden soğuktan koruyacak kıyafeti olmayan çocuklarıyla sokakta kalan Hakan Kalay, otelde kalacak parası olmadığı için Kent Park yanında bulunan boş alana çadır kurdu. Kalay, çevreden topladığı tahta parçalarıyla ateş yakıp çocuklarını ısıtmaya çalıştı.

Sabah saatlerinde çadırı gören vatandaşlar, durumu Belediye Zabıta Müdürlüğü’ne bildirdiler.Bölgede gelen zabıta ekipleri, Kalay ailesinin içler acısı haline gördükten sonra çadırı kaldırttılar.
Hakan Kalay, yaptığı açıklamada mesleklerinin kalaycılık olduğunu, ancak meslekleri bittiği için çobanlık yaparak geçimlerini sağladıklarını anlattı. 10 yıldır Çorum ve çevre illerinde çobanlık yaptığını söyleyen Hakan Kalay, kışın Balıkesir’de, yazın ise Çorum’da yaşadıklarını dile getirdi.

Kendisi gibi ailesinden başkalarının da Çorum’da çobanlık yaptığını, geçtiğimiz sene de İskilip’te bir köyde çobanlık yaparak çocuklarına baktığını ifade eden Hakan kalay, “Kırıkkale Keskin İlçesi’ne bağlı Hacıömer Solaklısı Köyü’nde çobandım. Orada birileri bizi rahatsız etti. Evimizi taşladılar, eşimi rahatsız ettiler. Bunun üzerine bıraktım buraya geldim. Çalıştığım paramı vermediler. Göçümü bir hayırsever Keskin’e getirdi. Kaymakama durumu izah ettim, o da yardım etti buraya geldim. Çoluk-çocuk aç, ekmek alacak paramız yok. Onun için burada çadır kurup konakladık. Bir kaç güne kadar bir köyde çobanlık yapacak bir iş bulurum inşallah” dedi.
Kalay ailesinin topladığı eşyaları belediyeye ait bir araçla bulunduğu yerden taşındı ve istedikleri yere götürüldü.