İLK TOPLANTIDA TARTIŞTILAR

Çorum Belediye Meclisi’nin bugün gerçekleştirilen ilk toplantısında Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz arasında küçük bir tartışma yaşandı.
31 Mart yerel seçim sonrasında yeniden oluşturulan Belediye Meclisi bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Toplantıda Başkan Aşgın ve CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz arasında küçük bir tartışma yaşandı.
Fatih Özüyağlı’nın Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanmasını eleştiren Tuncay Yılmaz, “Yaptığınız ilk icraat partinizden ve ekibinizden seçilmiş olan belediye meclis üyesi Sayın Kenan Özüyağlı’nın oğlu Sayın Fatih Özüyağlı’yı özel kaleminiz olarak atadınız. Her ne kadar kanuna uygun olsa da bu atama siyasi ahlaka uygun mudur? Yerel basında çıkan haberleri takip ettiğimizde kampanyanız boyunca sıkça bahsettiğiniz adalet, liyakat, istişare söyleminin askıda kalarak bir söylemden öteye gidemediğinin ilk göstergesi oldu. Çorum kamuoyunda partinize ve şahsınıza oy verenlerin bile vicdanlarını sızlatmıştır” diye konuştu.
BU KONUYU TARTIŞTIRMAM
Bunun üzerine konuşan Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise “Fatih Özüyağlı kardeşimizin Özel Kalem Müdürü olarak atanması yasal mevzuat gereği benim tasarrufumda olan bir konudur. Bunu tartıştırmam. Özel kalem mahremdir, bu kardeşimizi çocukluğundan itibaren tanıyorum ve liyakatına güveniyorum. Eğer bununla ilgili bir problem varsa bunun söylenmesi, tartışılması, eğer orada yanlış bir iş varsa bunun söylenmesini arzu ederdim. Bunun yerine burada siyaset yapmak adına farklı zeminlere çekilmesini doğru bulmuyorum. Fatih Özüyağlı benim Özel Kalemimdir ve bunu da tartıştırmam. CHP’yi kazanan belediyeler de var. Onlar özel kalemlerini nasıl atıyorlar bir de onlara baksınlar. Orada liyakat, ehliyet görmeyeceklerdir. Kendisine son derece güvendiğim için atamışızdır. Bunun tartışılacak bir şeyi yoktur” dedi.
Tuncay Yılmaz, ise “Her ne kadar hukuka uygun olsa da siyasi ahlakla örtüşmemekte” diyerek cevap verdi.
Tuncay Yılmaz’ın, “Sayın Başkan yine devir teslim töreninde şöyle bir ifade kullandınız. ‘Bu seçimler sanki Çanakkale Meydan Muharebesi gibiydi. Biran uyusak düşman kazanacak’ diyerek AK Parti seçmeni dışında kalan yaklaşık 89 bin oy alan diğer partileri düşman ilan ettiniz” sözlerine de cevap veren Belediye Başkanı Aşgın; “Çanakkale kısmına gelelim. Böyle bir cümle kullandık. Ancak AK Parti ve MHP olarak biz bu seçimleri ‘Beka’ sorunu olarak gördük. Çanakkale’de hangi düşmanlarımız bizimle savaşmaya gelmişlerse onların Türkiye’ye taarruz yaptığını düşünüyoruz. Bu süreci güçlü bir liderlik geçmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Çanakkale’deki mücadelemiz alevisiyle, sünnisiyle, çerkesiyle, kürdüyle beraber verdik. Şuan ki bu mücadeleyi de beraber veriyoruz. Sizin bu alınganlığınız beni çok üzdü. Bizim gibi düşünmeyenlere nasıl Çanakkale’de savaştığımız Fransızların, İngilizlerin yerine koyacağımızı düşündünüz? Bunu esefle size iade istiyoruz. MHP ve AK Parti ile bu mücadele yapılıyor. Aynen Çanakkale ruhuyla mücadele ettik” dedi.
Tuncay Yılmaz ise, “Şunu söylemenizi beklerdik. CHP kazanmış olsaydı memleket mi bölünürdü? Bir özür borcunuz var onu rica ettik, özür dilemiyorum derseniz biz onu almayız” diyerek tepki gösterdi.
Aşgın da “Bırakın da ne söyleyeceğime ben karar vereyim. Siz konuştunuz dinledim, bunlar siyasi atışmalar. Lütfen buyurun yerinize” cevabını vererek, tartışmaya son verdi.