İDDİALARI YALANLADI

İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, ilçede 5 sokak köpeğinin belediye tarafından öldürüldüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurguladı.
5 Nisan 2019 günü Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu tarafından İskilip Belediyesinin 5 sokak köpeğini yok ettiğine dair sosyal medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Sülük, açıklamasının devamında şunları kaydetti;
“5 Nisan tarihinde İskilip Açık Cezaevi çevresinde 3 köpeğin salyalı ve ağzında kanlı olarak dolaştığına dair ihbar alınmış ve Belediyemiz Zabıta ekipleri ile veteriner hekimi İ.Burak Kaya sokak hayvanların olduğu bölgeye gitmişlerdir. Göreve geldiğim günün hemen ertesi günü son derece hassas olduğumuz bu olayın sosyal medyada gündeme gelmesi üzücü olmuştur. Bu konuda yazılı tutanakla bana verilen bilgi şu şekildedir; “Burada 3 adet hastalıklı olduğundan şüphelenilen köpek bulunmuş, hayvanlar tedavi edilmek üzere getirilirken İskilip Hayvan Pazarı civarında aracın arıza yaptığı sırada araçtan kaçmışlar, tekrar uyuşturucu yapmanın hayati risk doğuracağından kaçmalarına müsaade edilmiştir. Başkaca bir zarar verilmemiştir.
Göreve geldiğim gün Belediye Birimleri ile yaptığım toplantıda ilgili birimlere sokak hayvanlarını uyuşturmayı, ölümlerine sebep olmayı, her hangi bir sebepten ölümlerine göz yummayı kesin bir dille yasak etmiş olmama rağmen hemen ertesi günü bu olayın gerçekleşmesi üzücü olmuştur. Hayvanları uyuşturan kişiler tarafımdan uyarılmış, hayvan haklarına dair uygulayacağımız davranışlar kendilerine tekrar hatırlatılmıştır.
Yine göreve geldiğimizde ilk yaptığımız iş itlaf ekibinin feshedilmesi ve ilgili personelin başka birimlerde görevlendirilmesi olmuştur.
İskilip Belediye Başkanı olarak sokak hayvanlarının yaşam haklarına yönelik seçim beyannamemizde de taahhüdümüz bulunmaktadır.
Bu konuda son derece hassas olduğumuzu tekrar beyan eder, önümüzdeki süreçte hayvan hakları dernek ve federasyonları ile işbirliği içinde projeler üreteceğimizi ve kısa sürede uygulayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyurum.”