JANDARMA 59 FAİLİ MEÇHULÜ AYDINLATTI

 • Çorum İl Jandarma Komutanlığı’nın 2019 yılı faaliyetleri bir rapor halinde kamuoyuyla paylaşıldı.
 • Jandarma, sorumluluk bölgesindeki yollarda trafik kazalarının en aza indirmek, vatandaşların huzur ve güven içinde seyahat edebilmelerini sağlamak maksadıyla faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.
 • Raporda şu bilgiler paylaşıldı:
 • İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” kampanyası doğrultusunda İl Jandarma Komutanlığımızca Asayiş hizmetlerinde görevli (545) personele trafik eğitimi verilerek (160) personele “İhlal Tutanağı Düzenleme” yetkisi verilmiş, yetki verilen personel tarafından başta emniyet kemeri ihlali olmak üzere toplam (2.715) adet ihlal tespit edilerek gerekli işlemler yapılmış, çocuklarda trafik bilincinin kazandırılmasına yönelik yürütülen “Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında seminer verilen (3.761) öğrencimize “Trafik Dedektifi Kimlik Kartı” verildi.
 • “Dikkat Sizden Notlar Bizden” projesi kapsamında bilinçli nesiller yetiştirmek için trafik timlerimiz tarafından öğrencilerimize trafik karneleri dağıtılmış ve öğrencilerimizin sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlar neticesinde en çok beğeni alan (1) öğrenciye Vali Mustafa Çiftçi tarafından bisiklet hediye edildi.
 • Yaya öncelikli trafik yılı kapsamında il genelinde yaya geçidi nöbeti farkındalık etkinliğine düzenlenmiş ve bu konuda vatandaşlarımızın farkındalığını artırıcı çalışmalar yapılmış, eğitim öğretim yılı içerisinde (1.137) okul servis aracı denetlenerek servis araçlarının tam güvenlikli olması yönünde tedbirler alındı.
 • Sürücüler üzerinde denetim algısını artırmak ve kurallara uyulmasını sağlayarak kazaların azalmasına yönelik çalışmalar kapsamında, helikopter ve drone ile havadan denetim faaliyetleri icra edildi.
 • Jandarma Trafik Timlerince icra edilen (16.922) trafik faaliyetinde (284.039) araç ve sürücü denetlenmiş, trafik kurallarına riayet etmeyen, diğer sürücü, yolcu ve yayaları trafikte tehlikeye düşüren (5.179) sürücü ve araç sahibine (2.067.770,00) TL trafik idari para cezası düzenlendi.
 • 2019 yılı içerisinde; yapılan tüm çalışmalara ve alınan tedbirler sonucunda Jandarma trafik sorumluluğunun olduğu yollarda 2018 yılına göre ölümlü trafik kazasında %59, kaza yeri ölü sayısında %57, yaralanmalı kaza sayısında %5 yaralı sayısında ise %10 azalma gerçekleşmiştir.
 • Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, trafikte huzur içinde seyahat etmelerini temin etmek maksadıyla “Jandarma Trafik Timleri” 24 saat esasına göre vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam etmektedir.
 • KOM olayları kapsamında, halk sağlığını olumsuz yönde etkilediği tespit edilen kaçak ve sahte alkol üretimi yapılan yerlerde yapılan denetimlerde; (39.053) litre kaçak/sahte içki, (598) şişe kaçak/sahte bandrollü içki, (694) adet sahte TPDK bandrolü, (13.180) adet makaron (yaprak sigara), (1.318) gr tütün, (160) adet sigara ele geçirilmiş olup, olay ile ilgili adli makamlara sevk edilen (51) şüpheliden (2)’si tutuklanmış, (3)’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, (46) şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.
 • Akaryakıt istasyonlarının yapılan denetim ve kontrollerinde; kaçak akaryakıt satışı yaptığı tespit edilen (3) işyerinde yapılan denetim ve kontrollerde; (6.992) litre kaçak motorin, (ulusal markersiz yakıt) ele geirilmiş olup, olay ile ilgili (1) akaryakıt istasyonu mühürlenerek faaliyetlerine son verilmiş, adli makamlara sevk edilen (3) şüpheli şahıs ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.
 • Uyuşturucuyla mücadele kapsamında icra edilen faaliyetlerde; (5916) kök yasadışı kenevir, (54) gr kubar esrar, (22) gr toz esrar, (39) gr skunk, (12) gr afgan macunu, (215) adet sentetik uyuşturucu hap (extacy) ele geçirilmiş olup, olay ile ilgili adli makamlara sevk edilen (36) şüpheliden (3)‘ü tutuklanmış, (4)’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, (29) şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.
 • Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı ile Kaçak kazı olaylarına karşı yürütülen faaliyetlerde; (466) adet tarihi eser niteliği olan eski eser, (10) adet dedektör, (4) adet jeneratör, (123) adet muhtelif kazı malzemesi, (15) adet iş makinası, (2) adet dürbün ele geçirilmiş olup, ele geçirilen tarihi eserler müzeye teslim edilerek, adli makamların talimatıyla kaçak kazıda kullanılan malzemelere el konulmuş olup, adli makamlara sevk edilen (114) şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.
 • İcra edilen diğer faaliyetlerde; (64) adet tabanca, (163) adet av tüfeği, (42) adet kurusıkı tabanca, (416) adet av tüfeği mühimmatı, (1.516) adet tabanca mühimmatı ile çeşitli suçlardan aranan (3.269) şahıs yakalanmıştır. Ayrıca geçmiş dönemlerde meydana gelen (59) faili meçhul olay aydınlatılmıştır.”