2021’DE DEMİRYOLU’NA BAŞLANACAK

  • AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı, Çorum’un demiryoluna kavuşması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, 2021 yılı itibariyle demiryolu yapım çalışmalarına başlanacağını açıkladı.
  • Basın toplantısında Havalimanı, demiryolu, acemi birliği, eski hastane binasının açılması, Adliye ek binası konularında da açıklama yapan Ahlatcı, ilk olarak Devlet Hastanesi hakkında bilgiler verdi. Eski hastanenin yerine 200-250 yataklı hastane yapılması için raporun beklendiğini belirtti. Adliye binasının mevcut adliye binası yanına inşa edileceğini ve bu konuda bakanlık ve belediye ile istişareli olarak çalışmaların sürdürüldüğünü anlatan Ahlatcı, önümüzdeki hafta hemen tip projeleri belirleyip, bu sene kazmayı vuracaklarını vurguladı.
  • Acemi Birliği konusunda ise, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile defalarca görüştüklerini ve son olarak da bakan yardımcısı Hasan Doğan aracılığıyla beklentiyi ilettiklerini ifade eden Ahlatcı, Savunma Bakanı Akar ile nihai görüşme yaparak Çorum’a Acemi Birliğini getireceklerini kaydetti.
  • Demiryolu konusunda Bakanlığın notunu aktaran İl Başkanı Ahlatcı, “292 km. uzunluğunda Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale arasında çift hatlı, elektrikli, sinyalli, hızlı demiryolu hattının yapılması planlanmıştır. Çorum-Kırıkkale-Delice arasındaki 100 km’lik kısmın proje çalışmaları tamamlanmıştır. Samsun-Merzifon ve 93 km.lik Çorum-Merzifon arasında çalışmalar sürüyor. Bu kısım da hızlı tren ve yük taşımacılığına yönelik olarak bu senenin sonunda tamamlanacak. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile hemen ihale ve yapım aşamasına geçilecek. 2021 yılı itibariyle inşallah demiryolu yapım çalışmalarına başlanacak” dedi.