TAHTASIZ’DAN ÇARPICI AÇIKLAMA!

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Çorum’da son 3 günde koronavirüs kaynaklı can kaybı sayısının Türkiye genelindeki can kaybı sayısının yüzde 17’sini oluşturduğunu açıkladı.

Bütün kesimlere çaresizliği kabul etmiş gibi davranmaktan derhal vazgeçmeleri çağrısında bulunan CHP İl Başkanı Tahtasız, “Sorumsuzca yaşamın devam etmesi gelecek günlerde çok daha ağır bir dönemi meydana getirecektir. Sorunları halının altına süpürerek gelecek inşa edilemez. Sağlık çalışanları perişan duruma gelirken diğer sektörlerde çalışanlarda Kovid-19’u en ağır şekilde hissetmektedir.

Sorumsuzluk yapmaya devam edersek tükeniriz. Radikal önlemler olarak kısa sürede salgını kontrol altına almamız gerekmektedir. Hayatı yavaşlatmak için etkin önlemler almaz isek grip mevsiminde durumumuz çok daha kötü hale geleceği aşikardır. Koruyucu sağlık hizmetinin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır” dedi.

Mehmet Tahtasız, Çorumlu hemşerilerinden taleplerini ise şöyle açıkladı:

“Toplum sağlığı hepimizin sağlığıdır.

1- Maske;

Sağlıklı maskeler kullanmalıyız. İhtiyacı olanlara maske desteğini hep birlikte yapalım.

Maske takılMIŞ gibi yapmayalım. Maskenin önemi ve nasıl kullanılacağını tekrar tekrar anlatalım uyaralım. Virüs yükünü daha az almak olası hastalığı daha hafif atlatabilmek için çok büyük önem taşımaktadır. Unutmayın virüs en çok burundan bulaşıyor.

2- Mesafe;

En yakınlarımızda virüs yokmuş gibi davranmayalım. Virüs artık her yerde ona göre davranalım. Mecbur kalır isek çok kısa sürelerde bir araya gelelim. Mesafeyi koruyarak.

3- Hijyen;

Unutmayalım virüsle mücadele ediyoruz. Ellerimizin temizliğine öncelikle sabunla olmak üzere üzere temiz olmasını sağlayalım.

7 Eylül 2020 tarihli 10 maddelik çağrı metnimizde ise şu şekilde çağrıda bulunmuştuk:

1- Semptom belirtileri olan kişiler vaka olarak değerlendirilmeli hastaneye ulaşım özel olarak sağlanmalı (ideali şehir içerisinde de test merkezleri olması) ve test sonucu çıkması beklenmeden birinci derece yakınları da dahil izalosyona alınmalıdır. Test yaptırabilmek için saatlerce sırada beklememelidir.

2- Küçücük bir evde izolasyon koşulu yok ise insanlarımıza daha farklı bir yerde izolasyon imkanı sağlanmalıdır.

3- Aynı evde de olsa izolasyonun nasıl olabileceği detaylı anlatılmalıdır.

4- İzolasyondaki hastalar ve yakınlarının mağduriyetleri giderilmelidir ki insanlar izolasyon dışına çıkma gereği duymasınlar. Uymayanlara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.

5- Vatandaşlarımızın Kovid-19 konusunda maske, mesafe ve hijyen bilgilendirilmelerinin sürekli yapılması gerekmektedir. Bir çok insanımız maalesef ki hatalı bilgilere sahip oldukları görülmüştür.

6- Halkın sağlıklı maske ve hijyen malzemelerine ulaşımı sağlanmalıdır. Maddi koşulları uygun olmayan kişilere yeteri kadar sağlıklı maske ve hijyen malzeme desteği verilmelidir. ünlerce aynı kalitesiz maske kullanımının önüne geçilmelidir.

7- İzolasyondaki hastalar ve yakınlarının mağduriyetleri giderilmelidir ki insanlar izolasyon dışına çıkma gereği duymasınlar.

8- Özellikle sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının artırılması için ek çalışmalar yapılmalıdır. Resmi görevliler çalışanlara veya halkımıza suçlayıcı cümlelerden derhal vazgeçilmelidirler. Sorunun çözümünden sorumlu olduklarını sakın unutmasınlar.

9- Özel okullarda 8 ve 12. sınıflar örgün eğitime başlamıştır. Bakanlık orta eğitim kurumlarında 21 Eylül’de örgün eğitimin başlamasına karar vermiştir. İlimizdeki günlük vaka sayısı kaça düşmelidir ki okullar açılabilsin. İlimiz için hedef belirlenmeli ve eğitime ilişkin detaylı planlamalar yapılmalıdır. Öğrenci sayısı, servis, yiyecek durumu, İzolasyondaki çocuklarımızın eğitime devamı nasıl sağlanacağı konusunda etkin çalışmalar yapılmalıdır.

10- Özellikle bulaş riski fazla olan aile diş sağlığı merkezleri gibi sektörlerde bulaş merkezleri olma özellikleri varsa hiç beklemeksizin kısıtlama tedbirleri alınmalıdır.”

Bir cevap yazın