KARANTİNA YURDUNDA SAYI 96 OLDU

Çorum Valiliği İl Salgın Denetim Merkezi tarafından bugüne kadar yapılan denetimlerde, izolasyon kurallarına aykırı hareket eden toplam 96 kişi karantina sürelerini tamamlamak üzere izolasyon yurduna yerleştirildi.

16 kişinin ise izolasyon yurdu olarak belirlenen İskilipli Atıf Hoca Öğrenci Yurdu’nda karantina sürelerini doldurmak üzere yurtta kaldıkları öğrenildi.

Valilik’ten konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “İl merkezimizde olduğu gibi ilçelerimizde de benzer ihlallerde, Kaymakamlıklarımız tarafından il merkezimizde izolasyon yurdu olarak belirlenen yurdumuza nakil yapılmaktadır.

İzolasyon kurallarını ihlal etmekten ötürü Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereği 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanan şahıslar hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca adli işlem başlatılmak üzere suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Ayrıca, yurtta izolasyona alınan şahıslara konaklama süresince yapılan tüm masraflar, yurt yönetimince kişilerin kendilerinden tahsil edilmektedir.

Toplum sağlımızın korunması adına denetimlerimiz artarak devam edecek olup; mağduriyet yaşanmaması adına tüm halkımızın kurallara ve tedbirlere harfiyen uyması, vatandaşlarımızın izolasyon ve Hıfzıssıhha Kurulu kararlarımız gereği alınan genel tedbirlerin ihlal edilmesi halinde ise 112, 155 ve 156 no’lu hatlardan veya HES uygulaması üzerinden bildirimde bulunması önem arz etmektedir” denildi.

Bir cevap yazın